İHD Diyarbakır Şubesi'ne polis baskını: Şube yöneticisi gözaltına alındı

İHD Diyarbakır Şube binasına baskın düzenlendi. Binayı ablukaya alan polis, dernekte arama başlattı. İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ferhat Berkpınar gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'nin Yenişehir ilçesinde bulunan binasına sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Polisler, etrafını ablukaya aldıkları bina içerisinde arama başlattı.

Baskının gerekçesinin, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ferhat Berkpınar hakkında yürütülen bir soruşturma olduğu belirtildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Berkpınar Adıyaman'a götürüldü.  

Baskın sonrası İHD binasında açıklama yapıldı. İHD'li yöneticilerin yanı sıra Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi açıklamaya katıldı. 

ZEYTUN: KİMSE İHD'NİN KAPISINI KIRAMAZ

İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında hem derneklerine hem de yöneticileri Berkpınar'ın evine baskın düzenlendiğini ifade etti. İHD'nin 35 yıldır insan hakları mücadelesi verdiğini kaydeden Zeytun, "İnsan hakları faaliyetlerinden kimse suç çıkaramaz. Bizler şu an için arama ve baskının ne için yapıldığının bilgisine sahip değiliz. Soruşturma dosyasında kısıtlılık kararı bulunduğu gerekçesiyle tarafımıza herhangi bilgi belge verilmedi. Yapılan arama işleminde alıkonulan evrak bilgi ve belgelere dair şerhlerimiz dahi tutanak altına alınmadı. Gerek savcılığın gerekse de kamu görevlilerin suç işlediğini görüyoruz. Bu konuda da gerekli hukuki işlemleri suç duyuruları da yapacağız" dedi. 

Zeytun, "35 yıldır insan hakları mücadelesinden ödün vermeden, hukuk mücadelesini ısrarla yürüten İHD'nin kapısını hiç kimse kıramaz ve böyle içeriye giremez" şeklinde baskına tepki gösterdi. Zeytun, şöyle devam etti: "Bu işlemi gerçekleştirenlere bir kez daha hatırlatıyoruz: Defalarca şube binamıza bu denli baskınla giren ve arkadaşlarımızı gözaltına alan insanlar, yıllar sonra bu yaptıklarıyla karşılaştılar. Suç işlediklerinin farkına varmayanlara hatırlatıyoruz; Sizler hak mücadelesinin öznesi haline gelmiş bir kuruma böyle saldıramazsınız." Zeytun, soruşturma hakkında gizlilik kararı olduğunu da sözlerine ekledi. 

EREN: BURASI İŞ YERİ DEĞİL, DERNEK

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, söz konusu soruşturmaların benzerlerine yıllardır tanıklık ettiklerini ifade etti. İHD'nin kapısının çilingirle açılmasını kabul etmediklerini vurgulayan Eren, bu durumun tutanağa geçirilmesine de izin verilmediğini aktardı. Adıyaman'da başlatılan soruşturma kapsamında hakkında gözaltına alınan Berkpınar'ın iş yerinde arama yapılması talimatının bulunduğunu ancak İHD'nin bir iş yeri olmadığına dikkati çeken Eren, "Burası dernek. Şube yetkililerine haber verilmeksizin şubesinin kapısının zorla açılarak arama yapılmasını kabul etmiyoruz. Birazdan itirazları yapacağız. İHD'ye yapılan baskını kınadığımı belirtmek istiyorum" diye kaydetti. 

ABA: İHD'Yİ BOĞMAK İSTİYORLAR

TİHV Diyarbakır Temsilcisi Murat Aba ise 35 yıldır faaliyetlerini yürüten bir kurumun binasına baskın yapıldığına işaret ederek, "İHD kadim bir geçmişe sahip. Bunu boğmaya çalışan bir durumla karşı karşıyayız. Antidemokratik uygulamayı kabul etmeyeceğiz. İHD her zaman dik durmuştur ve bundan sonra da çalışmalarına devam edecektir" diye belirtti. 

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İHD'li Zeytun, Berkpınar'la ilgili olmayan belgelere de el konulduğunu ifade etti. (MA)