İddia: Zafer Partisi'nin İstanbul adayı Azmi Karamahmutoğlu

Zafer Partisi'nin İBB Başkanı adayının, eski Ülkü Ocakları Başkanı Azmi Karamahmutoğlu olacağı iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken partilerin aday belirleme süreci de hız kazandı.

Zafer Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayının Azmi Karamahmutoğlu olacağı iddia edildi.

Yeniçağ'dan Fatih Savuk'un haberine göre, Genel Başkan Ümit Özdağ ile görüşen Azmi Karamahmutoğlu arasında yapılan konuşmada, adaylık konusunda mutabık kalındı. 

Zafer Partisi 14 Mayıs 2023 Gene Seçimlerinde İstanbul’da yüzde 2,78 oy almıştı.

AZMİ KARAMAHMUTOĞLU KİMDİR?

1958 yılında Erzurum'un Oltu ilçesinde doğan Azmi Karamahmutoğlu ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Oltu’da tamamladı. 1976 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1980 yılında mezun oldu.

Ülkücü hareketin önemli isimlerinden olan Karamahmutoğlu, 1978-1980 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevini yürüttü.

12 Eylül darbesi sonrası tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne gönderilen Karamahmutoğlu, 1984 yılında tahliye edildikten sonra siyasete geri döndü.

Azmi Karamahmutoğlu, siyasi hayatına Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) devam etti. 1995 yılında MHP Genel Başkan Yardımcısı oldu. 

'İLLEGALİTEYİ BAŞLATIYORUM'

Karamahmutoğlu, MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in hayattayken atadığı son Ülkü Ocakları Genel Başkanı oldu. Karamahmutoğlu, daha sonra 1997’de görevini Mustafa Hakan Ünser’e bıraktı.

1997 yılında Alparslan Türkeş’in ölümünün ardından yeni genel başkanını seçmek için toplanan MHP kurultayında, Tuğrul Türkeş’i desteklediği için Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Azmi Karamahmutoğlu, sahneye çıkarak “Yaşasın hainler için illegalite. Bunu fert olarak başlatıyorum. Burada yapılan pazarlıklı kongreyi tanımıyoruz. Türkeş nerede biz orada” dedi.

Sandalyeler havada uçuştu. Kürsü, sandıklar dağıtıldı. Silahlar patladı. Hâkim kararıyla ertelenen kongre süreci sonunda Devlet Bahçeli, genel başkan seçildi. (HABER MERKEZİ)