İddia: Rusya Genelkurmay Başkanı İzyum'da hava saldırısında yaralandı

Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov'un, Ukrayna'nın doğusundaki birliklerin operasyon üssü kabul edilen İzyum kentini ziyaret etttiği ve hava saldırısıyla hedef alınarak yaralandığı iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'un Ukrayna'nın doğusundaki cephelere yaptığı ziyarette hava saldırısıyla hedef alındığı iddiası gündemde.

Gerasimov'un saldırıda yaralandığı iddiası İngiltere basını ve sosyal medyada geniş yer bulurken, ABD merkezli New York Times (NYT) ise saldırıdan önce Gerasimov'un bölgeden ayrıldığını yazdı.

NYT'nin ABD'li ve Ukraynalı üst düzey isimsiz yetkililere dayandırdığı habere göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov, Rusya ordusunun Donbass'ta kuşattığı İzyum kentinde bulunan komuta merkezini 29 Nisan'da ziyaret etti. Ukrayna birlikleri ise Gerasimov'un ziyaret ettiği operasyon üssünü hava saldırısıyla hedef aldı. 

Ukraynalı yetkililer saldırıda 1'i general en az 200 askerin öldüğünü iddia etti. Hayatını kaybeden üst düzey rütbeli askerin ise Tümgeneral Andrey Simonov olduğu öne sürüldü.

'SALDIRIDAN ÖNCE KARARGÂHTAN AYRILDI'

Habere göre, üst düzey yetkililer Gerasimov'un saldırıdan önce karargâhtan ayrıldığını belirtti. NYT'ye konuşan iki ABD'li yetkili Gerasimov'un son günlerde Ukrayna'nın doğusundaki cephelere ziyaretler yaptığını ancak İzyum'da hava saldırısıyla hedef alındığıyla ilgili bilgileri olmadığını aktardı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan da konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Üst düzey bir askeri yetkilinin, Ukrayna'da çatışmaların yoğun olduğu cephelere ziyaretini "sıra dışı" olarak yorumlayan NYT ise Gerasimov'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yla birlikte Ukrayna savaşının tüm gidişatını planlayan üçüncü kişi olduğunu iddia etti.

Ukrayna'nın ikinci büyük kenti Harkov'un 120 kilometre güneydoğusunda yer alan İzyum, Donbass'ta saldırılarını yoğunlaştıran Rusya birliklerinin operasyon üssü olarak görülüyor.

'UKRAYNA ORDUSU SALDIRIYI DOĞRULADI'

Ukrayna'da İngilizce yayın yapan Kyiv Post'un haberine göre, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı 29 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde İzyum'da Rusya ordusunun komuta merkezine hava saldırısı düzenlendiğini doğruladı.

Açıklamada, ana hedefin ordu karargâhı olduğu belirtilirken bir piyade bölüğünün de hava saldırısıyla hedef alındığı kaydedildi. Batı basınının söz konusu saldırıdaki can kayıpları ve yaralanmalarla ilgili iddiaları ise açıklamada yer almadı. (DIŞ HABERLER)

Etiketler rusya ukrayna