İddia: Roj Peşmergeleri SDG'ye katılacak

Suriyeli Kürtler arasında ABD'nin girişimleriyle devam eden birlik müzakerelerinde, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne (ENKS) bağlı Roj Peşmergelerinin geleceği konusunda uzlaşma sağlandığı belirtiliyor. ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Muhammed İsmail, Roj Peşmergelerinin Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) katılacağını söyledi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye'nin kuzeyinde Kürt siyasi taraflar arasındaki birlik görüşmeleri devam ederken, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne (ENKS) bağlı Roj Peşmergelerinin Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) çatısı altına girebileceği belirtildi. Açıklama ENKS'den geldi.

ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Muhammed İsmail, Roj Peşmergeleri konusunda "Suriye Demokratik Güçleri, bünyesinde farklı güçler barındıran ve her gücün de kendi ismi ile yer aldığı bir askeri yapılanma. Roj Peşmergeleri de kendi ismi ile bu oluşumda yer alacak” dedi. Rudaw TV'ye konuşan İsmail, “Kürt Ulusal Birliği Partileri'nden (PYNK) ile aramızda bir Kürt ittifakı sağlanırsa, peşmergeler Kürdi bölgelerde görev yapacak" ifadelerini kullandı.

İsmail, Roj Peşmergelerinin Suriye'de görev alanının Yüksek Askeri Komite tarafından belirleneceğini ekledi. Suriyeli Kürt yetkili, “Yönetimde nasıl birbirimize yardımcı olacaksak askeri alanda da aynı şekilde omuz omuza olacağız” dedi.

ENKS'nin askeri kanadı sayılan ve Erbil'de eğitilen Roj Peşmergelerinin geleceği, Suriyeli Kürtler arasında ABD'nin girişimleriyle yürütülen müzakerelerde en önemli konulardan biriydi. (DIŞ HABERLER)