İddia: MHP'den 'dar bölge'ye itiraz geldi, yüzde 5 baraj konuşuluyor

Kulis bilgilerine göre MHP, AK Parti'nin 'dar bölge' seçim sistemi tasarısına itiraz etti. Deniz Zeyrek, yüzde 5 baraj formülü veya 'ittifak içi baraj' yöntemlerinin gündemde olduğunu belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü köşesinde, Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP'nin yeni seçim yasası ve baraj üzerine yapacağı düzenlemelere ilişkin bir yazı kaleme aldı. 

Zeyrek, her seçim bölgesinden bir milletvekilinin çıktığı 'dar bölge' uygulamasının AK Parti için çıkış olabileceğini fakat MHP'nin bu yönteme sıcak bakmadığını aktardı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, MHP'nin onaylamayacağı hiçbir düzenlemenin pakette olmaması talimatını verdiğini belirten Zeyrek, bir AK Parti yetkilisinin 'dar bölge' düzenlemesini artık gündeme getirmeyeceklerini söylediğini ifade etti. Zeyrek, aynı yetkilinin, seçim barajının 'yüzde 5' olması üzerinde durduklarını yazdı. 

Zeyrek diğer ihtimali şöyle aktardı: "Bir de “ittifak içi baraj” formülü var. AK Partililer bu formülün MHP'den geldiğini söylüyor. Formüle göre, bir ittifaka katılmak baraj sorununu aşmaya yetmeyecek. Milletvekili çıkarabilmek için ittifak içindeki partilerin belirlenen barajı aşması gerekecek. Bu barajın da “yüzde 2” ya da “yüzde 3” olabileceği ifade ediliyor."

YAZININ TAMAMI