İddia: Mali'de 100'den fazla sivilin öldüğü hava saldırısını Fransa düzenledi

Mali'nin Mopti bölgesinde pazar günü bir düğün sırasında düzenlenen ve 100'den fazla kişinin öldüğü belirtilen hava saldırısında, bombardımanı Fransa'nın yaptığı öne sürüldü. İddiayı yalanlayan Fransa, saldırıda sadece 'teröristleri' hedef aldığını savundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mali'nin Mopti bölgesinde pazar günü düzenlenen düzenlenen hava saldırısında 100'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. 

Mali'de yayın yapan Studio Tamani radyosuna konuşan yerel yetkili Adama Griaba'nın, Bounti köyündeki hava saldırısının bir düğün esnasında düzenlendiğini ve ölü sayısının 100 ila 150 arasında olabileceğini söylemesi, Barkhane Operasyonu'na bağlı güçlerin, sivilleri öldürmüş olabileceği şüphesini doğurdu.

Pazar günü olmasına karşın pazartesi gecesi medyayla paylaşılan saldırıyla ilgili yerel halk, ölenlerin tamamının sivil olduğunu söylüyor.

Ölü sayısı bazı kaynaklara göre 100 iken, bazı kaynaklar en az 20-30 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Yerel basına konuşan görgü tanıkları, teröristlerin köydeki düğünü basarak erkeklerin kadınlardan ayrı bir noktada durmasını söylediğini ve saldırının o esnada gerçekleştiğini ifade etti.

Hükümet kanadından ya da Mali Silahlı Kuvvetlerince şu ana kadar saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. 

FRANSA İDDİAYI YALANLADI

Fransa tarafı ise pazar günü bölgede bir hava saldırısı düzenlediklerini ancak sadece teröristleri hedef aldıklarını belirtti.

AP'ye konuşan Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Col Frederic Barbry, sivilleri bombaladıkları iddialarını yalanlarken, hava saldırısının, kimlikleri tespit edilmiş teröristlerin "şüpheli şekilde toplandığı" alana yapıldığını savundu.

'HEDEFİ BELİRLERKEN BİR HATA MI YAPILDI?'

Fransız basınında da geniş yer bulan saldırıyla ilgili Liberation gazetesinin internet sitesinde yayımlanan bir haberde, Fransız yetkililere çeşitli sorular yönetildi.

Celian Mace imzalı haberde, "Barkhane unsurları, teröristleri bombalamak için Bounti'ye kadar takip edebildi mi?", "Teröristler düğün davetlilerinin arasına mı karışmıştı?", "Hedefi belirlerken bir hata yapıldı mı?" sorularına yer verilerek, gerçeğin yürütülecek soruşturmayla ortaya çıkacağı belirtildi.

Fransa, 2013 başında Mali'deki "Serval" isimli askeri harekatın ardından 2014'te "Barkhane" operasyonu başlatmış ve 2013'ten bu yana 50 Fransız askeri ölmüştü.

Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle mücadelesine destek için oluşturulan "G5 Sahel Gücü" adı verilen 5 bin kişilik ordunun kurulmasına Fransa öncülük etmişti. (AA)