İddia: KKTC ve Türkiye Maraş'ı açmaya hazırlanıyor

Kıbrıs'ın bir zamanlar en ünlü noktalarından biri olan, Yeşil Hat'a yakın konumuyla 1974'ten bu yana BM denetiminde kapalı tutulan Maraş'ın açılacağı iddia ediliyor. Adanın güneyinde, KKTC hükümetinin Ankara'yla işbirliği içinde Maraş'la ilgili somut adım atmaya hazırlandığı öne sürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kıbrıs’ın kuzeyindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala, adada 1974’ten beri kapalı olan Maraş'la ilgili bir hareketlilik yaşanıyor. Kıbrıs Rum tarafı, KKTC hükümetinin Ankara'yla işbirliği içinde, seçim sürecinde Maraş'la ilgili adım atma olasılığından endişeli.

Lefkoşa’ın güneyindeki kaynaklara göre, son günlerde Nikos Anastasiadis hükümetinde, KKTC'nin seçim öncesinde Maraş’ın açılması yönünde bir adım atacağı kanısı hâkim. Rum liderliğinin temsilcilerine göre, Ankara ve KKTC hükümeti, Maraş adımıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Başbakan Ersin Tatar’ın başarı şansını artırmaya çalışabilir.

Duvar’ın Kıbrıs’ın kuzeyinde ulaştığı kaynaklarsa, Rum tarafının ileriye sürdüğü bilgileri teyit etmedi. Başbakan Tatar’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün (salı günü) bir araya gelişini Anadolu-KKTC su projesindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik bir gelişme olarak ele alan kaynaklar, Maraş’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı saatler kala gündeme gelme ihtimalini 'şaşırtıcı' olarak yorumladı.

KKTC’deki hükümet kaynaklarıysa geçmişteki ilgili açıklamalara atıfta bulunarak, Maraş'la ilgili resmi kararın önceden alınmış olduğunu ve kapalı şehrin açılmasının an meselesi olduğu hatırlatmasında bulundu. Bununla beraber, hükümet kaynakları da Rum tarafının Maraş ile ilgili son bilgilerini teyit etmedi.

1974’ten beri askeri bölge konumunda olan Maraş’ın Türk yönetimi altında açılması projesi, geçtiğimiz haziran ayında KKTC Hükümeti tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Proje, Ankara’nın da desteğine sahip.

Maraş’ın Türk yönetiminde açılmasını KKTC’deki sağ ve milliyetçi siyasi parti ve aktörler desteklerken Cumhurbaşkanlığı ve Kıbrıs Türk solu projeye mesafeli yaklaşıyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın yanı sıra Kıbrıs Türk solunun temsilcileri Maraş meselesinin BM'yle istişare içerisinde yönetilmesi geren bir konu olduğu görüşünde ısrarcı.

Türk tarafından Maraş’ın geleceğine ilişkin olarak yansıyan son bilgiler temelinde harekete geçen Kıbrıs Rum liderliğiyse, geçtiğimiz süreçte uluslararası kamuoyuna ve Birleşmiş Milletler'e başvurmuştu. Yabancı hükümetlerle Maraş meselesini masaya yatıran Rum liderliği, özel bir mektupla BM Genel Sekreterliği'nde başvurmuş ve planın devreye sokulmaması için müdahale talep etmişti. BM ise konuyu yakından takip ettiği mesajını vermişti.

Lefkoşa’nın güneyindeki siyaset ve basın kulislerinde, Maraş’ın açılması durumunda Nikos Anastasiadis liderliğinin Kıbrıs meselesinde büyük bir başarısızlığa imza atmış olacağı yorumu yapılıyor.

Etiketler mARAŞ KKTC Kıbrıs