İddia: İsrail Pfizer'e 2.5 milyon doz aşının parasını ödemedi

İsrail'in Pfizer firmasına 2.5 milyon doz aşının parasını ödemediği iddia ediliyor. İsrail Ordu Radyosu, bir Pfizer yetkilisinin ülkeden 'muz cumhuriyeti' olarak söz ettiğini duyurdu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu aralık ayında aşı olmuştu.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Covid-19'a karşı hızlı aşılama kampanyasıyla dikkat çeken İsrail'in, son günlerde Pfizer firmasıyla kriz yaşadığı öne sürüldü. İddiaya göre İsrail hükümeti, Pfizer'den son aldığı 2.5 milyon doz aşının parasını ödemedi. İsrail Ordu Radyosu, bir Pfizer yetkilisinin ülkeden 'muz cumhuriyeti' olarak söz ettiğini duyurdu.

'700 BİN DOZUN SEVKIYATI DURDURULDU'

İsrail gazetesi Jerusalem Post, Pfizer firmasının son 2.5 milyon doz aşıın parasının ödenmemesi nedeniyle İsrail'e pazar günü gönderilmesi beklenen 700 bin doz aşının sevkıyatını durdurduğunu yazdı. Gazeteye konuşan Pfizer yetkilileri, ülkedeki son seçimlerden sonra hükümet kurulamaması nedeniyle ödemelerin alınamamasından endişe duyduklarını, İsrail gibi bir ülkede böyle bir sorunun nasıl yaşandığını anlamadıklarını söyledi. Jerusalem Post'a göre, İsrail Ordu Radyosu'nda yayınlanan ilgili bir haberde de 'Pfizer'in İsrail'e muz cumhuriyeti dediği' öne sürüldü.

REUTERS: KABİNEDE KRİZ ÇIKTI

Reuters ajansı da, İsrail'in Pfizer'den 36 milyon doz aşı daha almak istediğini ancak yaklaşık 3.5 milyon şekel değerindeki bu siparişin son kabine toplantısında, Başbakan Benyamin Netanyahu ile aynı zamanda siyasi rakibi olan Savunma Bakanı Benny Gantz arasında yargı atamaları nedeniyle yaşanan anlaşmazlık yüzünden onaylanmadığını duyurdu. 

PFIZER: İLK ANLAŞMADAKİ TÜM DOZLARI TESLİM ETTİK

Pfizer'den yapılan resmi açıklamadaysa, İsrail'le Kasım 2020'de yapılan 785 milyon dolarlık anlaşma çerçevesindeki tüm dozların zamanında teslim edildiği, yeni bir anlaşma için görüşmeler yapıldığı belirtildi. Pfizer, ödenmeyen ücret iddiası hakkında yorum yapmadı.

Yaklaşık 9.3 milyonluk nüfusu bulunan İsrail'de, bugüne dek 16 yaşın üzerindeki 5.27 milyon kişi bir doz, 4.84 milyon kişi iki doz aşı oldu. (DIŞ HABERLER)

 

Etiketler İsrail Pfizer Covid-19