İddia: Haber-İş yetki belgesi için ölüyü diriltti

Türk-İş’e bağlı Haber-İş’in 32 ölüyü, 1271 emekliyi üyesi yaparak Türk Telekom’da sözleşme yapma yetkisi aldığı iddia edildi.

Öz İletişim-İş üyeleri Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaptı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2022 tarihinde Türk Telekom Türk-İş’e bağlı Haber-İş’e Toplu İş Sözleşmesi yapma yetkisi verildi. Duruma itiraz eden Hak-İş’e bağlı Öz İletişim-İş, yetki belgesinin hukuka aykırı olarak verildiğini söyleyerek Çalışma Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Evrensel'den Murat Uysal'ın haberine göre 32 ölünün ve Türk Telekom’dan emekli olan 1271 kişinin Haber-İş’e üye yapılarak Toplu İş Sözleşmesi yapma yetkisinin alındığını iddia eden Öz İletişim-İş Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu, "Emekliler eklenerek verilen yetki belgesi usulsüzdür. Bakanlık sistemlerinden otomatik olarak verilmesi gereken yetki belgesi, sisteme manuel müdahale edilerek Haber-İş lehine düzenlenmiştir. Ayrıca Türk Telekom’da çalışan 1350 kişi sanki Telekom’da çalışmıyor gibi bakanlık sistemlerinden çıkarılmıştır" dedi. 1271 emeklinin üye olarak gösterildiğini söyleyen Güllüoğlu, “6 bin 550 kişinin Haber-İş’e üye olduğu yetki belgesinde belirtilmiştir. Oysa Haber-İş’te emekliler ve vefat edenler düşüldükten sonra gerçek üye sayısı 5 bin 279’dur. Bu sayı da Toplu İş Sözleşmesi yetkisi verilmesi için yeterli bir sayı değildir” dedi.

'YETKİ TESPİTİ 209 FAZLA ÜYE İLE YAPILDI'

1271 kişinin ne işveren listesinde ne de SGK kayıtlarında yer almadığına dikkat çeken Güllüoğlu, "Asıl inanılmaz olanı ise 32 ölünün üye yapılmış olmasıdır. Avukatlarımız bu 32 kişinin vefat ettiğini UYAP kayıtlarından tek tek teyit etmiştir. Yetki tespitinin 209 fazla üye ile yapıldığı göz önüne alınırsa aslında Haber iş sendikası yetki sayısının tam olarak 1062 üye altındadır. Bu kişilerin bilgilerini yapacağımız suç duyurusunda Cumhuriyet savcısına bildireceğiz" diye konuştu.

BAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM

Öz İletişim-İş üyeleri duruma ilişkin gün içerisinde Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaptı. Eyleme Öz İletişim-İş Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu ve Öz İletişim-İş üyesi Türk Telekom çalışanları katıldı. (HABER MERKEZİ)