İddia: Ekmek zammı seçim sonrasına bırakıldı

Buğday taban fiyatının açıklanması halinde 200 gram ekmeğin 5 liradan 7-8 liraya çıkacağı, bu nedenle açıklamanın seçim sonrasına bırakıldığı iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, buğday fiyatının açıklanmamasının arka planında ekmek zammının yattığını iddia etti. Ataman, fyatın açıklanması halinde 200 gram ekmeğin 5 liradan 7-8 liraya çıkabileceğini belirtti.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, ekmeğe seçim öncesi zam yapılmasını önlemek amacıyla fiyatın açıklanmadığını söyleyen Ataman, "Asgari ücret, elektrik, doğal gaz ve akaryakıttaki artışlar ekmeğin maliyetini olağanüstü artırdı. Büyük zam baskısı var. Seçimlerden sonra buğday fiyatı da açıklanınca ekmeğe zam kaçınılmaz olacak, 200 gram ekmeğin fiyatı 7 hatta 8 TL'ye çıkabilir" dedi.

Ataman ekmek maliyetinin yüzde 35'inin undan kaynaklandığını, buğday alım fiyatının 10,5 lira ve üzerine çıkmasıyla birlikte TMO destekli unun bile ekmeğin 7-8 liraya çıkmasını önleyemeyeceğini söyledi.

Ataman, zamlı unun ekmek zammını tetikleyeceğini belirtirken, "TMO ekmek fiyatlarının daha fazla yükselmemesi için fırınlara halen devlet destekli uygun fiyatlı un veriyor. Ancak yeni buğday fiyatının açıklanmasıyla tüm dengeler hızla yukarı yönlü değişecek, zam kaçınılmaz olacak. Bu nedenle ekmeğe gelecek zammı geciktirmek için fiyatın açıklanmadığını düşünüyoruz" dedi. (KAYNAK)

Etiketler ekmek zam buğday