İddia: AK Partili Nebi Hatipoğlu gazetesini ücretsiz organizasyonlar karşılığında sattı

Gazetecilere maaş vaadi tepki çeken AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hatipoğlu'nun sahibi olduğu gazeteyi ücretsiz seçim organizasyonları karşılığında sattığı belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazetecilere maaş vaadiyle gündeme gelen AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, sahibi olduğu gazeteyi, kendisi gibi İYİ Parti'den aday olan ama seçilemeyen Hakan Kaymak'a devretti. Devir bedelinin ise seçim çalışmalarının Kaymak'a ait salonlardan ücretsiz yapılması olduğu iddia edildi.

KRT TV'den Can Bursalı'nın haberine göre, AK Parti'nin Eskişehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğinde bir araya geldiği gazetecilere "Tüm basın mensuplarına belediye planlarından, şirketlerinden bir asgari ücret de belediye olarak biz vereceğiz" dedi. Bu sözler, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti'nin tepkisini çekti. Açıklamada, "Bir belediye başkan adayının basın kuruluşlarına destek vermek istemesi normal ancak çalışanlara rüşvet gibi vaat doğru değildir" denildi.

HATİPOĞLU, GAZETESİNİ ARALIK AYINDA KAYMAK'A SATTI

14 Mayıs seçimlerinde milletvekilli seçildiği İYİ Parti'den AK Parti'ye geçen Hatipoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarafından yerel seçimlerde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edildi. 

2021 yılında kentte yayın yapan Milli İrade Gazetesi'ni satın alan Hatipoğlu'nun medya patronluğu 2023 yılının aralık ayında sona erdi. Hatipoğlu, gazeteyi Eskişehir'de yayın yapan 2 Eylül Gazetesi'nin sahibi Hakan Kaymak'a sattı. Kaymak da Hatipoğlu gibi 14 Mayıs 2023'teki milletvekili seçimlerinde İYİ Parti'den aday olmuştu.

HATİPOĞLU, SEÇİM ORGANİZASYONLARINI KAYMAK'IN SALONLARINDA YAPACAK

6 milletvekilinin seçildiği Eskişehir'de İYİ Parti'nin 5. sıradan milletvekili adayı gösterdiği Kaymak ile Hatipoğlu arasındaki gazete satışında ücret ödemesi yapılmadığı belirtiliyor. Kentte düğün, davet ve organizasyon salonları olan Kaymak'ın, Milli İrade Gazetesi'ni işyerlerini seçim kampanyasında kullandırma karşılığında aldığı öğrenildi.

İkisi de İYİ Parti'den siyasete atılan Hatipoğlu ve Kaymak'ın, 31 Mart'taki yerel seçimlerde gazete satışı karşılığında AK Parti için çalışacak. Hatipoğlu belediye başkan adayı olarak yaptığı seçim çalışmalarında yemek ve toplantı etkinlikleri düzenleyecek. Bu etkinlikler ücretsiz olarak Kaymak'ın düğün, davet ve organizasyon salonlarında gerçekleşecek.