İdam kararı olan İranlı kadın sınır dışı edilmek isteniyor

Aydın Geri Gönderme Merkezi'nde tutulan ve hakkında idam kararı olan İranlı Mahşid Nazemi, sınır dışı edilmek isteniyor. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'de yaşayan İranlı mülteci Mahşid Nazemi isimli kadın, 8 Kasım’da “eksik imzanız var” denilerek çağrıldığı göç idaresinde gözaltına alındı. Aydın Geri Gönderme Merkezi'ne götürülen Nazemi, Aydın'dan İran'a sınır dışı edilmek isteniyor. Siyasi mülteci olan Nazemi'nin İran'da idam kararı olduğu öğrenilirken, Halkların Demokratik Kongresi Göç ve Mülteciler Meclisi, Kadın Dayanışması, Halkların Demokratik Partisi Göçmen ve Mülteciler Komisyonu’nun da aralarında olduğu birçok dernek, kurum ve siyasi parti sosyal medya hesaplarından Nazemi’nin biran önce serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

İMZA İÇİN ARADILAR, GÖZALTINA ALDILAR 

Mahşid Nazemi yaşadıklarına ilişkin sanal medya hesabından paylaşım yaparak şunları söyledi: "Bugün beni ikamet ettiğim ilçenin göç idaresinden aradılar. Dosyamda birkaç imza atmak için çağırdılar. Bir gün önce evimin önünde bekleyen bir arabada beni tehdit ettiler. Bunu polise şikayet etmiştim. Bunun için polislerin beni çağırdıklarını düşündüm. Sabah göç idaresine gittim beni hapse attılar. Şuan oturduğum yerin karakolundayım. Beni İran mülteci geri dönüş kampına götürecekler." 

AYDIN BAROSU HAREKETE GEÇTİ 

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Aydın Barosu, Nazemi'nin vekaletini alarak, geri gönderilmemesi için hukuki işlem başlatacakları bilgisini verdi.