İcralık olan fatura borçlarına devlet desteği geliyor

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi icralık olan fatura borçlarını devlet üstlenecek. Bu kapsamda dar gelirlilerin 2 bin TL'ye kadar olan borçları sıfırlanacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dar gelirlilere yönelik 'destek paketi' ile, icralık olan fatura problemlerini çözecek paketin ayrıntıları netleşmeye başladı. TBMM'ye sunulup yasalaşması beklenen paketle 6 milyona yakın kişinin icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.

Yapılacak düzenlemeye göre, 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşecek. Ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak göstererek vergiden düşecek. Böylece, bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak. Bir milyona yakın kişinin varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

NEBATİ'DEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabı üzerinden 2 yeni çalışma hakkında yaptığı açıklamada, “Bizler; gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve tüm kesimlerimizin nasıl her zaman yanındaysak, icraatlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da hep yanında olmaya devam ediyor, yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Etiketler fatura icra borç