İçki satışına valilikler eliyle engel: İstanbul'da da yasak kararı açıklandı

Kapanma sürecinde engellenen içki satışı, ramazan sonuna kadar valilikler eliyle yasaklanıyor. Bazı kararlarda CHP'li başkanların imzasının olduğu ortaya çıktı. İstanbul'da da yasak kararı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- 17 günlük 'tam kapanma' kararının ardından yasalarda ve İçişleri genelgesinde bulunmamasına rağmen alkollü içki satışı engelleniyor. İlk gün polisin yaptığı denetimlerle fiili olarak engellenen alkollü içki satışı için valiliklerden 'yasak' kararları çıkmaya başladı. İstanbul'da da yasak kararı açıklandı. Bazı illerdeki İl Hıfzısıhha Kurulları kararlarında CHP'li belediye başkanlarının da imzasının bulunduğu ortaya çıktı. CHP yönetimi bir açıklama yapmazken, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer'in imzasının bulunmadığını açıkladı. İzmir Valiliği ise kararın oybirliğiyle alındığını ilan etmişti.

Valilerin başkanlığında toplanan il umumi hıfzıssıhha kurulları, kısıtlamalar boyunca alkol satışını yasaklama kararı aldı. Bu sabah itibariyle 17 Mayıs'a kadar yasak açıklayan il sayısı 21'e ulaştı. Tüm valiliklerin aynı yönde karar alacağı belirtiliyor. 

YASAK KARARLARI OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

Yasak açıklayan illerde, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının Antalya haricinde oybirliğiyle alınması dikkat çekti. Alkol yasaklarına karşı dava açmaya hazırlanırken hıfzıssıhha kurulu kararlarını incelediklerini belirten Avukat Ali Gül, yasak kararı alan 21 ilin 9'unda CHP'li belediyelerin işbaşında olduğunu ve başkanların da kararlara imza attığını söyledi. Gül, karara imza atan CHP'li belediye başkanlarına açıklama yapma çağrısı yaptı.


Valiliklerden tarafından yayınlanan il hıfzıssıhha kurulu kararlarında da CHP'li belediye başkanlarının imzası olduğu görüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasında ise "İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu'nda oy birliğiyle alındığı açıklanan 2021/28 sayılı kararda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer'in imzası bulunmamaktadır" denildi. 

İzmir Valiliği'nin internet sitesinde yer alan İl Hıfzısıhha Kurulu kararında ise 'oybirliğiyle' karar alındığı ifadesi yer aldı.

VALİLİK: HER TÜRLÜ MARKETTE YASAK

İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamada, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nda, kentte alınacak tedbirlerin görüşüldüğü belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun 10.12.2020 tarihli ve 2020/144 nolu kararındaki 'sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde açık kalmasına izin verilen her türlü market, bakkal gibi iş yerlerinde sokağa çıkma kısıtlaması süresince alkollü içecek satışı yapılmaması' maddesine istinaden 29.04.2021-17.05.2021 tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesine karar verilmiştir. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir." 

İSTANBUL'DA DA YASAK AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği de bugün yaptığı açıklamayla, 17 Mayıs'a kadar marketler dahil kentte alkollü içki satışının yasaklandığını duyurdu. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha kararında, "İlimiz genelinde 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’a kadar sürecek olan tam kapanma döneminde tekel büfelerinin kapalı olmasına, market, bakkal ve büfe gibi yerlerde de alkol ürünü satılmamasına karar verilmiştir" denildi. (HABER MERKEZİ)