İçişleri Bakanlığı’ndan 'İBB’de terör soruşturması' hakkında açıklama

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "İBB'de ilk defa işe alımlarda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin gereği gibi işletilmediği anlaşılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, İBB'de 'terörle iltisaklı personel çalıştırıldığı' iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturmada 86 bin belediye çalışanının zan altında bırakıldığı yönündeki açıklamalarına İçişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. İçişleri Bakanlığı, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde ilk defa işe alımlarda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin gereği gibi işletilmediği anlaşılmıştır" açıklaması yaptı.

Açıklamada, "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin gereği gibi işletilmediği anlaşılmıştır. Büyükşehir Belediyesince birçok personel hakkında hiç güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması talebinde bulunulmadığı, bazı kişiler hakkındaki talebin ise müfettiş incelemesi başladıktan sonra apar topar yapıldığı anlaşılmıştır" denildi.

İBB'de bazı işe alınan işçiler hakkında "Anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve terör suçları sebebiyle mahkumiyet kararı" olduğu öne sürülen açıklamanın devamında, şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde ilk defa işe alımlarda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin gereği gibi işletilmediği anlaşılmıştır. Büyükşehir Belediyesince birçok personel hakkında hiç güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması talebinde bulunulmadığı, bazı kişiler hakkındaki talebin ise müfettiş incelemesi başladıktan sonra apar topar yapıldığı anlaşılmıştır. İstihdam edilen kişiler arasında Emniyet birimlerimizce 'suç veya istihbarat kaydı' bulunduğu bildirilen kişiler de mevcuttur. Hatta bu kişiler arasında hakkında terör sebebiyle adli soruşturma yapılmış, Anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve terör suçları sebebiyle mahkumiyet kararı almış kişiler de bulunmaktadır." (HABER MERKEZİ)