'İçinize cin kaçmış' diyen tarikatçı kocaya tazminat cezası

Handan Gülseren ve çocuklarının yıllar boyunca yaşadıkları boşanma davası ile ortaya çıktı. Ali Gülseren günah olduğu iddiasıyla TV izlemeyi, balkona çıkmayı yasakladı. 3 kadına çarşaf giydirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Aile Mahkemesi’nde görülen bir boşanma davası bir kadın ve iki kızının hayatının, tarikat mensubu bir erkek tarafından nasıl katlanılmaz hale getirildiğini gözler önüne serdi.

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, 25 yıl önce evlenen Handan-Ali Gülseren çiftinin biri 23, diğeri 16 yaşında iki kız çocukları oldu.

ÇARŞAF GİYDİRDİ, TELEVİZYONU YASAKLADI

Evlendikten bir süre sonra bir tarikata giren ve zamanının önemli bir bölümünü bu çevrede geçirmeye başlayan Ali Gülseren giderek tutucu bir hale gelerek ilk olarak eşinin çarşaf giymesini sağladı. Ali Gülseren; eşi ve çocuklarına, televizyon izlemeyi ve müzik dinlemeyi de yasakladı. Gülseren, evde dini kitap dışında başka kitap okunmasına izin vermezken eşinin balkona çıkmasına, camları silmesine, tek başına toplu taşımaya binmesine de müsaade etmedi.

Bozulan bir eşya için servis görevlisi evlerine geldiğinde, Gülseren, eşi ve çocuklarını başka bir odaya kilitleyerek beklemelerini istedi. Çiftin büyük kızı B. N. Gülseren başını açmak istediğini söyleyince babasının tepkisiyle karşılaştı. Genç kız bu nedenle intihar girişiminde bulundu. “İçinize cin kaçmış” diyen Akın Gülseren, okunmuş su ve ekmeği eşi ve çocuklarının yedirip içirdi.

BİR DE TAZMİNAT İSTEDİ

Bunların ardından Handan Gülseren, eşine boşanma davası açtı. Akın Gülseren adına yapılan savunmada özetle “İleri sürülen iddiaları kabul etmiyoruz. Müvekkil, evlilik birliğinin kendisine yüklediği tüm yükümlülükleri yerine getiriyor. Evlilik birliği, davacının (Handan Gülseren) kusurlu davranışları sebebiyle temelinden sarsılmış durumda. Davacının davasının reddine karar verilsin” denildi. Akın Gülseren, Handan Gülseren'den 200 bin TL maddi, 200 bin TL de manevi tazminat istedi.

İSTİNAF NAFAKAYI ARTIRDI

Çifti boşayan mahkeme, davacı kadına 50 bin TL maddi, 50 bin TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca anne ve çocukları için de nafaka ödenmesine karar verdi. Verilen kararı her iki taraf da İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstinaf Mahkemesi, nafaka miktarlarını arttırdı. İstinaf Mahkemesi, tazminat ödenmesinin gerekçesini ise, ‘Davacı kadının kişilik haklarını saldırıya uğraması’ oluşturdu. (HABER MERKEZİ)