İbrahim Kalın: Rusya'ya yaptırım uygulama planımız yok

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Moskova ile enerji, turizm, tarım gibi sektörleri de içeren güçlü ekonomik bağlarımızın zarar görmesini istemiyoruz. Bazılarının Rusya'yla iletişimde kalması gerekiyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International yayınına katılarak Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyonuna ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Ukrayna'daki gelişmelerden büyük endişe duyduklarını belirten Kalın, "Rusya'nın diplomasiye ve müzakereye şans vermeden saldırı yapmaya devam etmesi büyük bir hata olur" diye konuştu.

Türkiye'nin mevcut durumda Rusya'ya yaptırım uygulama planlarının bulunmadığını kaydeden Kalın, Moskova ile enerji, turizm, tarım gibi sektörleri de içeren güçlü ekonomik bağlarının zarar görmesini istemediklerini söyledi.

Kalın, yaptırım kararından kaçınmaları noktasında daha önemli bir faktör olarak Rusya'yla diyalogda kalmaya devam etmek istediklerini vurguladı.

Batı ülkelerinden yetkililerin de Türkiye'nin Rusya'yla iletişimde kalmasının önemini kendilerine aktardığını belirten Kalın "Bazılarının, Rusya'yla iletişimde kalıp onları teşvik ederek müzakere masasına geri dönmeye yönlendirmesi gerekiyor" dedi.

Herhangi nükleer bir saldırı riskinin mevcut olup olmadığına ilişkin soru üzerine bu ihtimalin gerçekleşmesinin felaket olacağını vurgulayan sözcü Kalın, NATO'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu söylemine soğukkanlılıkla yanıt verdiğini ve bunun doğru bir yaklaşım olduğunu kaydetti.

'RUSYA'NIN TALEPLERİ FAZLA MAKSİMALİST'

Rusya'nın şu aşamada ateşkes için gündeme getirdiği üç talep için "Fazla maksimalist ve mantıklı değil" değerlendirmesinde bulunan Kalın, bu teklifler arasında bulunan Kırım'ın Rusya'ya ait bir bölge olarak kabul edilmesinin ve Ukrayna'nın silahsızlandırılması talebinin egemen bir ülke açısından kabul edilemez olduğunu belirtti.

Moskova'nın ana meselesinin Ukrayna'nın NATO üyeliği ihtimali olduğunu düşündüklerini söyleyen Kalın, Rusya'nın bu konuyu geçmişte de gündeme getirdiğini ve bu konu üzerine gerçekçi bir yaklaşıma ihtiyaçları olduğunu vurguladı. (AA)