İBB'yi zarara uğratan şirkete AK Parti döneminde 178 milyon TL'lik bir ihale daha verildiği ortaya çıktı

AK Parti döneminde 'camilerin ibadete hazırlanması işini' alıp kamuyu 67 milyon TL zarara uğratan şirkete 178 milyon TL'lik ikinci bir ihale verildiği ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, İçişleri Bakanlığı'nın devraldığı yolsuzluk dosyalarından birinde İBB'nin 67 milyon lira zarara uğratıldığının tespit edildiğini duyurdu. AK Parti döneminde, kamunun zarara uğratıldığı “camilerin ibadete hazırlanması” işini alan iki şirketten birinin İBB'den 178 milyon liralık "zabıta destek hizmeti" ihalesini de aldığı ortaya çıktı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, geçmiş dönemde yapılan bir ihalede İBB'nin 67 milyon 301 bin TL zarara uğratıldığını sosyal medya hesabından duyurdu. İBB Teftiş Kurulu'nun ortaya koyduğu yolsuzluk dosyasını diğer 50 dosyayla birlikte İçişleri Bakanlığı devraldı. Ongun, paylaşımında dosyayla ilgili bugüne kadar herhangi bir sonuç çıkmadığına da vurgu yaptı.

21 Mayıs 2018’de yapılan "Selatin Camilerinin İbadete Hazır Halde Bulundurulması Hizmet Alımı" ihalesine Güven Sosyal ve Destek Hizmetleri Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile İdeal Bilim Sosyal ve Destek Hizmetleri Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi birlikte girdi. Başka bir şirketin girmediği ihaleye şirketler 99 milyon 981 bin 265 TL teklif verdi. İhalenin kamuya maliyeti ise 105 milyon 585 bin 591 TL oldu.

Toplam 39 caminin ibadete hazır hale gelmesi işini alan şirketler camilerin ses ve elektrik tesisatlarının bakımını tuvaletlerinin bakım-onarım temizlik ve ilaçlama işlerinin hizmetini sağladı. İBB Teftiş Kurulu yaptığı inceleme sonunda iki şirketin kamuyu zarara uğrattığını tespit etti. Ancak söz konusu şirketlerden birine yine AK Parti döneminde 30 ay boyunca belediyeye zabıta hizmeti ihalesinin de verildiği ortaya çıktı.

İBB'nin 2017 yılında açtığı “30 Aylık Nitelikli Zabıta Destek Hizmeti” ihalesini de 178 milyon 992 bin 590 TL bedel karşılığında Güven Sosyal ve Destek Hizmetleri Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazandı. Firma ile imzalanan 30 aylık sözleşmenin süresi 30 Eylül 2019 tarihinde doldu.

İHALELER BİTİNCE İKİ ŞİRKETİN SAHİBİ AYNI İSİM OLDU

İBB'yi 67 milyon lira zarara uğrattığı iddia edilen şirketlerden Güven Sosyal ve Destek Hizmetleri Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 1 Eylül 2020 yaptığı genel kurulda daha önceki ortaklarının hisselerini devretmesi ile tek ortaklı bir şirket haline geldi. Şirketin tek sahibi Murat Arslan oldu. Belediyenin zarara uğratıldığı işin ihalesinde yer alan diğer şirket İdeal Bilim Sosyal ve Destek Hizmetleri Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin de ortaklık yapısı aynı gün yani 1 Eylül 2020’de yapılan genel kurulda değişti. Bu şirketin de tek pay sahibi aynı kişi yani Murat Arslan olarak kayıtlara geçti. (ANKA)