İBB'nin düzenlediği Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali'nin ikinci günü sona erdi

Serçeşme Hacı Bektaş Veli Festivali'nin ikinci gününde konserler ve söyleşilerle sona erdi. Festivalde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "O elinde kılıç değil aydınlanmanın meşalesini taşımıştır" dedi.

Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali'nde Arif Sağ da sahne aldı. (Fotoğraf: Mehmet Eser/Anadolu Ajansı)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) düzenlediği “Serçeşme Hacı Bektaş Veli Festivali” ikinci gününde devam ediyor.

Sanatçılar Ayhan Aydın, Erkan Akalın, Peyda Yurtsever, Ali Kaya Arı, Özge Çam, Cem Doğan, Hüseyin Beydilli, Özgür Polat, Serdar Kemal, Özlem Taner, İhsan Eş, Ali Rıza & Hüseyin Albayrak, Mikail Aslan, Metin & kemal Kahraman, Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Cengiz Özkan ve Fuat Saka sahne aldı.

Festivalin bugünkü programına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da katıldı.

'HACI BEKTAŞ VELİ, AYDINLANMANIN MEŞALESİNİ TAŞIMIŞTIR'

Festivalde yaptığı konuşmada Hacı Bektaş Veli'nin bu topraklarda yaşadığını ve anlayan için çok şey dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, "O dedi ki 'En büyük keramet çalışmaktır, adalet her işte hakkı bilmektir, arifler hem arıdır hem arıtıcı, en yüce servet ilimdir, kibrin aslı şeytan tevazunun aslı rahmandır, çalışmadan geçinenler bizden değildir, alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür, kimsenin ayıbını arama kendi ayıbını gör, dini dili rengi ne olursa olsun iyiler iyidir.' Çağlar ötesinden onun söyledikleri bugün kainatın evrensel kurallarına dönüşmüş durumda. O elinde kılıç değil aydınlanmanın meşalesini taşımıştır. Yaşamı boyunca hep hakkı ve adaleti savunmuştur" dedi.

'AKLI KULLAMAYI VE BİLİMİ ÖĞÜTLEDİ'

Hacı Bektaş Veli'nin barışın ve huzurun öncüsü olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Kimseyi ötekileştirmemiş, o kendi dilinde 72 milleti bir görmüştür. O ünlü düşünür mutasavvıf Ahmet Yesevi ocağında yetişmiş, feyiz almıştır. Dergahındaki hocası Lokman Perende'dir. O bu topraklarda insan-ı kamil olarak ünlendi. Aklı kullanmayı ve bilimi öğütledi. 'Eğer bir yeri karanlık olarak görüyorsan bil ki perde senin gözündedir' diyordu. Dergahında düşüncelerini öğrencilerine aktararak yaygınlaşmasını sağladı. Onun dergahında eğitim görenler daha sonra Anadolu ve Rumeli coğrafyasına dağıldılar. Bugün Avrupa'nın pek çok ülkesinde toplumları aydınlatıyor."

Hacı Bektaş Veli'nin düşüncelerine dünyada her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, dünyadaki savaş ve açlık alanlarının, İslam ülkeleri olduğunu ifade etti.

Fotoğraf: Alp Eren Kaya/CHP

Kılıçdaroğlu, yerinden edilenlerin Müslümanlar olduğunu dile getirerek, "Afganistan'da yaşananlar sadece bizi değil, tüm dünyayı endişelendiriyor. Demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, toplumsal eşitlik, adalet gibi alanlarda Müslüman ülkeler gerçekten de perişanlığı yaşıyor. Dileriz yaşanan acı ve dökülen kanlar son bulur. İslam dünyasına huzur ve adalet gelir. Anadolu'yu bize yurt yapan, bu toprakları ilim irfan bahçesi haline getiren bütün erenlerimizi, velilerimizi, mürşitlerimizi, pirlerimizi, dervişlerimizi, dedelerimizi huzurlarınızda bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Bu güzel ülkede özgür bir şekilde onurumuz ve şerefimizle yaşama hakkı imkanı veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Etkinlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından etkinlik Yavuz Top ve Arif Sağ'ın konserleriyle devam etti.

Yarınki etkinlikler ise şöyle:

(DUVAR-AA)