İBB'den TÜGVA yöneticisinin şirketine 12 milyon liralık ihale

İBB’ye bağlı Halkla İlişkiler Müdürlüğünün düzenlediği 12 milyon 200 bin liralık bir ihaleyi TÜGVA yöneticisi Mehmet Ünal'ın sahibi olduğu Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) geçen haftalarda TÜGVA yöneticisinin sahibi olduğu ve AK Parti yöneticilerinin de yönetiminde yer aldığı bir şirkete milyonlarca liralık ihale verdiği ortaya çıktı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İBB’ye bağlı Halkla İlişkiler Müdürlüğü 24 Aralık 2021 tarihinde “Çözüm Merkezi İşletim Hizmet Alım İşi” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleye sadece Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri Anonim Şirketi’nin katıldığı ve 12 milyon 200 bin TL bedelle ihaleyi aldığı açıklandı. Şirket ile İBB arasında bir aylık sözleşme imzalandı.

ACİL DURUM MADDESİ

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi uzun yıllardır işi istenilen firmaya verme ihalesi olarak da yorumlanıyor.

ŞİRKETİN SAHİBİ TÜGVA YÖNETİCİSİ

Ayrıca yine aynı şirketin 7 Aralık 2020 tarihinde de İBB’den 120 milyon 410 bin TL’lik bir ihale daha aldığı ortaya çıktı. “Çağrı Merkezi İşletim Hizmeti Alınacaktır” başlığıyla düzenlenen ihaleyle İBB ile şirket arasında bir yıllık sözleşme imzalanmıştı. İBB’nin milyonlarca liralık ihale verdiği Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri Şirketi’nin sahibi, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Mehmet Ünal. Özel Güvenlik İşverenleri Sendikası’nın da başkanı olan Ünal’ın sendikanın internet sitesinde yer alan özgeçmişine göre Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) yöneticisi olduğu ve ayrıca Cihannüma Derneği ile Yedi Hilal Derneği’nde de yöneticilik yaptığı belirtiliyor.

ŞİRKET YÖNETİCİLERİ AK PARTİ'DE YÖNETİCİ

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Hakan Arol da aynı zamanda AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Şirketin bir diğer yöneticisi Yahya Atıcı da AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Fatih İmam Hatip Lisesi Platformu Başkanlığı ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Disiplin Kurulu Başkanlığı görevlerine de devam eden AK Parti'li Atıcı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de AK Parti’den Fatih Belediye Başkan aday adayı olmuş anacak aday gösterilmemişti.

Şirket kamudan son üç yılda 14 ayrı ihale aldığı belirtilirken bu ihalelerin toplam bedelinin 566 milyon TL’yi geçiyor. Şirketin ihale aldığı kamu kuruluşları arasında, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve AK Partili Üsküdar Belediyesi de yer alıyor.

İBB yetkilileri ise söz konusu ihaleye ilişkin bir açıklama yapmadı. (HABER MERKEZİ)

Etiketler ibb tügva ihale