İBB'den iki seçim arası yapılan 13 milyonluk ödeme için suç duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını aldığı gün belediye tarafından kendi şirketi olan Medya A.Ş.'ye yapılan 13 milyon 629 bin liralık ödeme için suç duyurusunda bulunuldu. Hakkında suç duyurusunda bulunulanlar arasında halen Ulaştırma Bakanı olan Adil Karaismailoğlu, belediyenin ve Medya A.Ş'nin eski yöneticileri ve yüklenici şirketler var.

Ekrem İmamoğlu, 27 Haziran'da ikinci kez mazbatasını alarak göreve başlamıştı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2018'de belediye şirketi Medya A.Ş'ye ihale edilen "tanıtım işleri" ile ilgili seçim döneminde yapılan ödemeleri yargıya taşıdı. Konuyla ilgili hazırlanan Teftiş Kurulu raporunun gönderildiği İstanbul Valiliği soruşturma talebine yanıt vermemişti.

RAPOR: KAMU ZARARI YARATILDI

İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü'nce 30 Ekim 2018'de gerçekleştirilen “Yatırım organizasyonlarının tanıtım ve medya çalışmaları işi” ihalesi kapsamında iştirak şirketi ile 26 Kasım 2018'de 26 milyon 585 bin liralık sözleşme imzalandı. Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart 2019'daki seçimin ardından mazbatasını aldığı 17 Nisan 2019'da Medya A.Ş'ye, ihale kapsamında ödeme için 13 milyon 629 bin liralık fatura kesilmişti. İmamoğlu'nun Haziran 2019'da seçimi ikinci kez kazanmasının ardından konuyla ilgili hazırlanan Teftiş Kurulu raporunda, işlerin tamamına yakınının sözleşmeye ve teknik şartnameye uygun yerine getirilmediği, hak edişlerin usule uygun yapılmadığı ve yapılan 15 milyon 458 bin+KDV tutarındaki ödemenin kamu zararı yarattığı belirlendi.

ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU DA SUÇLANIYOR

Medyada bugün yer alan haberlere göre söz konusu zarar nedeniyle AK Parti döneminin İBB Genel Sekreter Yardımcısı, ihale ve harcama yetkilisi olan şu anki Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da aralarında bulunduğu 8 İBB görevlisi, eski Medya A.Ş genel müdürü Abdurrahman Tığ'ın da adının yer aldığı 6 şirket görevlisi ile alt yüklenici şirketin 9 yetkilisi hakkında geçen hafta suç duyurusunda bulunuldu.

VALİLİK YANIT VERMEMİŞTİ

Teftiş Kurulu raporu, 15 milyon 458 bin liralık kamu zararının tahsili için Bilgi işlem Daire Başkanlığı'na iletildi. Ayrıca, kamu görevlileri hakkında idari soruşturma emri verildi. Teftiş Kurulu'nun başka dosyalar için “Memurlar ve Diğer kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun” hükümleri çerçevesinde, ön inceleme vermeye yetkili İstanbul Valiliği'ne tevdi raporu gönderdiği, ancak bugüne dek bir cevap alınamadığı öğrenildi.

DOSYADA KİMLER VAR?

Hakkında suç duyurusunda bulunulan İBB görevlileri: Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı, ihale ve harcama yetkilisi Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski Bilgi İşlem Daire Başkanı Selim Karabulut, eski Bilgi İşlem Müdürü Esma Dilek, eski Bilgi İşlem Müdür Yardımcısı ve Kontrol Teşkilatı Üyesi Şebahatin Çağlar, kabul komisyonu üyeleri mühendis Bilal Keserci, Hüseyin Görgülü ve İlkay Ebru Saykal.

Hakkında suç duyurusunda bulunulan Medya A.Ş. görevlileri: Eski Genel Müdür Abdurrahman Tığ, eski Ticaret Müdürü Ulvi Güneş, eski Mali İşler Müdürü İlknur Taşdelen, eski Yayınlar Müdürü Mustafa Güngör, Muayene ve Kabul Komisyonu üyeleri.

Hakkında suç duyurusunda bulunulan alt yüklenici şirketler: İnfoloji Teknoloji ve İnovasyon A.Ş., Bilge Adam Bilgisayar ve Eğitim Hizmetleri A.Ş., Beyaz Bilgisayar Danışmanlık, Mes Creative Teknoloji, Netix Bilişim Teknolojileri, Ala Proje Yazılım, Mos Bilişim Danışmanlık, Letven Ventures Teknoloji, Berat Bilişim Tanıtım yetkilileri.

İLK MAZBATADA FATURA KESİLMİŞ İKİ SEÇİM ARASI ÖDEME YAPILMIŞTI

31 Mart 2019 yerel seçiminde İBB Başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu, seçimle ilgili uzun süren tartışmaların ardından 17 Nisan 2019'da ilk mazbatasını aldı. Aynı gün İBB şirketi Medya A.Ş’nin kazandığı ihale için ikinci hak ediş olarak 13 milyon 629 bin liralık fatura kesildiği ortaya çıktı. İBB Sözcüsü Murat Ongun, o dönemde yaptığı açıklamada, “17 nisan günü herhangi bir ödeme yapılmamıştır. İnternet sitesi ve sözleşmede yer alan diğer kalemlerin meblağlarıyla ilgili tartışmalar var. Tüm bu iş ve işlemler İBB’nin yetkili mercileri tarafından incelenecektir” demişti. Daha sonra İstanbul seçiminin iptal edilmesinin ardından İBB'nin kayyım ile yönetildiği iki seçim arası dönemde, iştirak şirketine ödeme gerçekleştirilmişti.