İBB'den enflasyon kararı: 6 ayda bir zam yapılacak

İBB, yaklaşık 86 bin personeline, yüksek enflasyon nedeniyle bu yıl ikinci kez ücret artışı yapma kararı aldı. Enflasyon yüzde 15'e düşene kadar 6 ayda bir zam yapılacağı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İSKİ, İETT ve iştiraklerinde çalışan yaklaşık 86 bin personelin maaşına, yüksek enflasyon nedeniyle bu yıl ikinci kez zam yapacak. Çalışanların bir bölümü ikinci ücret artışlarını temmuz ayı itibariyle geçerli olmak üzere, bir bölümü de eylül ayında alacak.

ANKA Haber Ajansı'nın haberine göre, İBB'nin konuyla ilgili açıklamasında zam kararının yüksek enflasyon karşısında çalışanları mağdur etmemek için alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik şartlar herkesin malumudur. Bir süredir devam eden yüksek enflasyon ne yazık ki çalışanlarımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. İBB, İSKİ, İETT ve iştirak şirketlerimizde yaklaşık 86 bin çalışma arkadaşımız bulunmaktadır. Düşük enflasyon döneminde yılda bir kez ücret ayarlaması yeterli olmakta iken son dönemde süregelen yüksek enflasyon, yapılan maaş artışlarının ne yazık ki etkisini zayıflatmış, çalışanlarımızı da mağdur etmiştir" denildi.

'ENFLASYON YÜZDE 15'İN ALTINA İNEN KADAR 6 AYDA BİR ZAM YAPILACAK'

Mevcut toplu iş sözleşmelerine göre yılda bir kez yapılan zamların, çalışanlar için zorlayıcı olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer verildi:

"Bu nedenle ücret yönetim sistemimizde bir güncellemeye gitmek şart olmuştur. İlgili sendikalarımızla da yaptığımız istişarelerde bu ihtiyaç karşılıklı olarak paylaşılmıştır. Bu doğrultuda, halihazırda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam eden çalışma arkadaşlarımız ile memur ve sözleşmeli memur çalışma arkadaşlarımız haricinde kalan; ocak döneminde ücret artışı yapılan çalışanlarımız için ocak ayındaki temel brüt ücretlerine 2022 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranında temmuz ayından geçerli olacak şekilde düzenleme yapmaya, mart döneminde ücret artışı yapılan çalışanlarımız için mart ayındaki temel brüt ücretlerine mart-ağustos dönemi gerçekleşecek olan enflasyon oranında eylül ayında düzenleme yapmaya, 2023 ve sonrası için de yıllık enflasyon oranı yüzde 15’in altına inene kadar TİS’lerde de ilgili sosyal taraflarla el sıkışarak 6 ayda bir ücret artışı yapmaya prensip olarak karar verdik."

Sendikalarla ek protokoller yapılacağı belirtilen açıklamada, "Yeni ücret yönetim prensiplerimizin daha adil, daha yaşanabilir, daha yenilikçi İstanbul için canla başla çalışan çalışma arkadaşlarımızın hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmasını diliyoruz. 16 milyon İstanbullu için tüm gayretimizle büyük İBB ailesi olarak çalışmaya devam edeceğiz" denildi. (HABER MERKEZİ)