İBB ve Mastercard anlaştı, toplu ulaşımda yeni dönem başlıyor

Kredi kartı ve banka kartları, İstanbul'da toplu ulaşımda kullanılabilecek. 2023'te kullanıma sunulacak Mastercard logolu İstanbulkartlar da tüm e-ticaret sitelerinde geçerli olacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı olan BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ile Mastercard'la anlaşma imzaladı. Anlaşma ile İstanbul'da toplu taşımada İstanbulkart’ın yanı sıra yurt içi ve yurt dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla da ödeme yapılacak.

Mastercard'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, toplu ulaşım araçlarında temassız ödeme hizmeti veren kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapılabilmesi için BELBİM A.Ş. ile Mastercard arasında anlaşma imzalandığı aktarıldı.

"Proje, diğer kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartların ulaşımda geçerli olmasıyla sınırlı değil" denilen açıklamada, "Toplu ulaşımda kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapabilmeyi takiben, projenin ikinci bacağı devreye girecek. Ulaşımda kredi, banka kartlarıyla ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapabilmenin yanında 2023 yılında kullanıma sunulacak Mastercard logolu İstanbulkartlar yurt içi ve yurt dışı tüm ödeme ağında geçerli olacak" ifadeleri kullanıldı.

Mastercard logolu İstanbulkartların 2023 yılında kullanıma sunulmasının planlandığı belirtilen açıklamada, İstanbulkartların yurt içi ve yurt dışı tüm e-ticaret sitelerinde ödeme için kullanılabileceği kaydedildi:

"İlerleyen günlerde kullanıma sunulacak Mastercard logolu fiziksel İstanbulkartlar ile ise yurt içi ve yurt dışı tüm ödeme noktalarında ödeme yapılabilecek. Öğrencilere de sunulacak olan Mastercard logolu İstanbulkart, ulaşımda indirimli tarifeye, aktarmalara ve mesafe bazlı ücretlendirmelerde iade almaya uyumlu hale gelecek."

NARİN: İSTANBULLULARA HIZ SAĞLAYACAK

Açıklamada görüşlerine yer verilen BELBİM A.Ş. Genel Müdürü ve İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı Nihat Narin, "Ulaşımda tüm banka, kredi ve ön ödemeli kartların kabulü İstanbullulara hız sağlayacak. İlerleyen zamanlarda ise bu iş birliğini Mastercard logolu İstanbulkartlar ile taçlandırarak yurt içinde ve yurt dışında ödeme imkânı sağlayacağız. İstanbulkart Mobil üzerinden sunduğumuz fintek hizmetler, şemalı İstanbulkartlarımızın dolaşıma geçmesiyle daha büyük anlam ve önem kazanacak. Fark yaratan bu yenilikçi çözümün hayata geçmesine katkı sağlamaktan ve bu kolaylığı İstanbullulara sunmaktan son derece mutluyuz" dedi.

GÜRDAL: DİJİTAL DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLAMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal ise "Mastercard olarak dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’a teknolojilerimizle hizmet etmekten gurur duyuyoruz. BELBİM A.Ş. ile yürüttüğümüz ortaklık kapsamında, tüketicilerimizin temassız Mastercard’larını toplu ulaşımda kullanmalarını sağlayarak, hızlı, güvenli ve basit bir şekilde seyahatlerine devam etmelerini hedefliyoruz. Böylece tüm vatandaşlarımız ve İstanbulumuzu ziyaret eden turistler halihazırda sahip oldukları temassız Mastercard’ları ile ulaşımdan faydalanabilecekler" diye konuştu.

"Projemizin ikinci bacağında da fiziki ve dijital İstanbulkartları Mastercard ağına dahil ederek, İstanbulluların Mastercard logolu İstanbulkartlarını tüm dünyada alışverişlerinde kullanmalarını sağlayacağız" diyen Gürdal, "Bir dünya kenti olan İstanbul’un akıllı şehir vizyonuna ve dijital dönüşümüne katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada 22 milyon aktif kullanıcısı bulunan İstanbulkartların tüm haklarıyla beraber ulaşımda ve alışveriş ödemelerinde kullanılmaya devam edeceği belirtildi. (HABER MERKEZİ)