İBB, Tevfik Göksu'nun 'Villada kalmadım' sözlerine yanıt olarak belge paylaştı

İBB, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun Florya'daki villa lojmanlarda oturmadığı iddiasına karşılık olarak, Göksu'nun kira ödediğine dair belgeleri yayınladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Florya’da bulunan villa lojmanlarda oturmadığını iddia etmişti. İBB ise 12 lojman tipi villada oturan belediye başkanların isimlerini açıkladı ve Tevfik Göksu’nun oturduğu villa tipi lojman için ödediği kira bedelinin belgesini yayınladı.

ANKA Haber Ajansı'nın haberine göre İBB, eski başkan Kadir Topbaş döneminde Florya’da ormanlık alanda bulunan ve AK Partili 12 belediye başkanının ailesine tahsis edilen villa tipi lojmanları Ocak 2022'de kamuya kazandırmıştı. Villaları boşalttı ve İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Kampüsü yaptı. 12 villa tipi lojman içerisinde en büyük villayı kullanan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun yaşadığı konut ise danışman ofislerine dönüştürüldü. 

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, eylül ayının ilk İBB Meclis toplantısında dün yaptığı konuşması sırasında Florya’da bulunan villalarda oturmadığını iddia etmişti.

Göksu, meclis toplantısında “Ben orada hiç oturmadım. Benim hiç oturduğumu gördün mü orada? Senin başkanının köşküne baksana kaç para harcadı. Gidip baksana artist” sözleri üzerine İBB’den bir yazılı açıklama yapıldı.

Yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Eylül ayının ilk İBB Meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, konuşmasında şu anda İstanbul Planlama Ajansı (İPA) olarak bilinen dönemin ‘Florya Yerleşim Birimlerinde (12 Evler) oturmadığını iddia etmiştir. Ortaya çıkan belgelerde 12 evde kalan belediye başkanlarından birinin Tevfik Göksu olduğu görülmektedir. Göksu’nun 12 Eylül İBB Meclisi’nde canlı yayındaki ifadelerinin gerçeği yansıtmaktadır."

'2019 YILI İÇİN BİN 40 LİRA KİRA ÜCRETİ BELİRLENMİŞTİ'

"2019 seçimlerinden önce şu anda İPA olarak hizmet veren Florya’daki alanda; 12 evin 11’i ilçe belediye başkanlarına, 1 tanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreterine tahsis edilmişti.

2005 yılına kadar Personel Daire Başkanlığına Bağlı Turistik Tesisler Müdürlüğü olarak hizmet vermişti. 2005 yılında Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğüne devir olan 12 evler de genel sekreterliğe tahsis olan 1 daire de 2009 yılından sonra Güngören Belediye Başkanına tahsis edilmişti. 2009 yılından itibaren 12 ilçe belediye başkanlarına kiralık olarak tahsis edilmeye devam etmiştir. Tahsis kiraları; misafirhaneler ve moteller ücret tarifesinde, her yıl mecliste ücret tarife komisyonunda güncellenmişti.

23 Haziran seçimlerinden sonra tüm evler boşaltıldı. Ve İPA olarak, kütüphanesi, sosyal yaşam, çalışma alanları ve konferans bölümleriyle İstanbul’a hizmet veren bölgeye dönüştürüldü. Büyükşehir Belediye Meclisimizce söz konusu evlere aylık bazda 2017 yılı için bin 210 TL, 2018 yılı için bin 300TL, 2019 yılı için bin 40 lira kira ücreti belirlenmiştir."

VİLLALARDA KALAN BELEDİYE BAŞKANLARI LİSTESİ

1- HİLMİ TÜRKMEN–ÜSKÜDAR

2- LOKMAN ÇAĞIRICI–BAĞCILAR

3- REMZİ AYDIN–EYÜPSULTAN

4- ATİLA AYDINER–BAYRAMPAŞA

5- CAHİT ALTUNAY–SULTANGAZİ

6- HASAN SUVER–FATİH

7- ŞAKİR YÜCEL KARAMAN–GÜNGÖREN

8- AHMET MİSBAH DEMİRCAN–BEYOĞLU

9- HASAN TAHSİN USTA–GAZİOSMANPAŞA

10- MURAT AYDIN–ZEYTİNBURNU

11- MEHMET TEVFİK GÖKSU–ESENLER

12- TEMEL KARADENİZ–KÜÇÜKÇEKMECE

(HABER MERKEZİ)