İBB: Süleyman Soylu'yu güvenlik kamerasından izleyen personel işten çıkarıldı

İBB, İçişleri Bakanı Soylu'nun bir belediye personeli tarafından kameradan izlendiğini doğruladı. Açıklamada, personelin işten çıkarıldığı ve hazırlanan raporun savcılığa gönderildiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), güvenlik kamerasından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu takip eden çalışanın işten çıkarıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet gazetesinde bugün yayınlanan açıklamasında "İstanbul Emniyeti bir olayı aydınlatmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kamera merkezine girdiğinde, beni izlediklerini fark ediyor. Bunları belirleyince, dosya mahkemeye gidince belediye de bir iç soruşturma başlatmış. Bir kişiyi işten atmışlar" demişti. 

Konuyla ilgili İBB'den yapılan yazılı açıklamada, belediye müfettişlerimiz tarafından yapılan inceleme ve araştırmanın ardından 28 Mart 2022'de rapor hazırlandığı belirtildi.

Rapora göre; Zabıta Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı Komuta Merkezi Zabıta Amirliğinde güvenlik sistemleri teknisyeni olarak görev yapan İstanbul Personel Yönetim A.Ş. (İSPER) bünyesinde işçi statüsünde bulunan Ali Furkan Karakaş'ın 16.10.2021 ve 17.10.2021 tarihlerinde saat 00.00 ile 00.05 arasında Haliç Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'ne doğru komut vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu izlediği tespit edildi.

'DERHAL GEREĞİ YAPILMIŞTIR'

Açıklamada, "Hazırlanan Tevdi Raporu; konunun adli açıdan takibi ve soruşturulması için 30.03.2022 tarih ve 473872 sayılı yazımız ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, personel hakkında disiplin işlemlerinin temini için 30.03.2022 tarih ve 476262 sayılı yazımız ile İSPER A.Ş. ye gönderilmiş ve İSPER A.Ş. tarafından söz konusu personelin iş akdi sonlandırılmıştır" denildi.

İBB'nin yönetiminde şehrin birçok noktasında 120 bin civarında güvenlik kamerası bulunduğu aktarılan açıklamada, "Bu kameraların takip ve kontrol merkezlerinde görevli personellerden işini gereği gibi yapmayanlar hakkında idari işlemler yapılmaktadır. Bu anlayışla Sayın İçişleri Bakanını izlediği tespit edilen personel hakkında da derhal gereği yapılmıştır" ifadelerine yer verildi.

İMAMOĞLU'NUN MOBESE GÖRÜNTÜLERİ HATIRLATILDI: AYNI HASSASİYETİ BEKLİYORUZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott ile yemek yediğine dair MOBESE görüntülerinin basında yer aldığı hatırlatılan açıklama şöyle devam etti:

"Ancak İngiltere Büyükelçisi ile Sayın Ekrem İMAMOĞLU arasında Ocak 2022’de gerçekleşen yemekli görüşmeye ilişkin İçişleri Bakanlığının kontrol ve yönetimindeki MOBESE sistemi üzerinden makam araçlarının görüntülerinin magazinsel bir sürecin parçası olarak medyaya servis edilmesi olayında, bugüne değin herhangi bir soruşturma yürütülmemiş olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. İBB’nin gösterdiği hassasiyetin aynı şekilde İçişleri Bakanlığımızca da gösterilmesini beklemekte olduğumuzu belirtiriz." (HABER MERKEZİ)