Hulusi Akar’ın sansürlenen ‘nah’ sözü itiraz üzerine Meclis tutanaklarına girdi

Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İYİ Partili Çıray’a “Nah alırsın böyle oy” dedi. Akar’ın sözleri tutanaklarda sansürlenerek yayınlandı. İtiraz üzerine tutanak düzeltildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - TBMM'de devam eden bütçe görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar sunum yaptı. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile Bakan Hulusi Akar arasında tansiyon yükseldi.

İYİ Partili Çıray görüşmeler sırasında Bakan Akar’a, “Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirme emrini veren Amerika Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno’nun elinden Liyakat Lejyonu ödülü aldınız” diye seslendi. Çıray’ın bu sözleri üzerine masaya vuran ve sinirlenen Bakan Akar, “Karşına kamerayı koy, şov yapmak için. Biraz sonra bunları yayınlayacaksın, oy alacaksın. Nah alırsın böyle oy. Bozulmuşsun” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kaydedilen videolara yansıyan Akar’ın ‘Nah’ sözleri ne söylenirse söylensin kayıt altına alınan Meclis tutanaklarına ise yansımadı. Meclis tutanaklarında Akar’ın “Nah alırsın böyle oy. Bozulmuşsun” ifadeleri sansürlendi ve bu sözlere tutanaklarda yer verilmedi.

'NAH' İFADESİ TUTANAĞA GİRDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İYİ Partili Çıray ile tartışan Bakan Akar’ın "Nah" sözü yapılan itiraz üzerine tutanaklara girdi.

Meclis tutanaklarında Akar’ın “Şov yapmak için platformdan yayını izleteceksin, oy alacaksın; nah alırsın böyle oy” ifadeleri yazıldı. 

AKAR: BİRAZ ABARTILI CEVAP VERDİM

Bakan Hulusi Akar, tepki çeken ‘nah’ ifadesinin yer aldığı sözlerine dair bütçe görüşmelerinde konuştu. İYİ Partili Çıray’ı kastederek, “Beyefendi bana bazı sorular sordu” diyen Bakan Akar, “Orada biraz abartılı cevap verdim” dedi ve şöyle devam etti:

“Ama bu sorular onlarca kez soruldu. Meclis’e geldiğimizde ne sorulacaksa biz bu soruları yanıtladık. Savcılık düzeyinde, yargılamalarda üstümüze düşen neyse biz üstümüze düşeni hep yaptık.” (DUVAR)