Hulusi Akar çözüm sürecinin bitmesini IŞİD saldırılarına bağladı

Meclis'te bakanlığının bütçesi üzerine sunum yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, çözüm sürecinin neden bittiğini anlatırken, IŞİD'in saldırılarını sıraladı. Akar "Antep, Ankara Gar, İstanbul Havalimanı, Suruç... Yani yüzlerce kişiyi katlettiler, cevap bu oldu" dedi.

Hulusi Akar, MSB'nin bütçesiyle ilgili Meclis'te sunum yaptı. Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, çözüm sürecinin bitirilmesini, IŞİD'in yaptığı Suruç, Ankara, Antep ve İstanbul Havalimanı saldırılarına bağladı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) 2021 yılı bütçesi kabul edildi. Komisyon görüşmelerinde HDP'lilerin eleştirilerine yanıt veren Bakan Hulusi Akar, şunları söyledi

'ÇÖZÜM SÜRECİ ÇOK ÖNEMLİ OLMUŞTUR'

“Şurada kartları da çıkarmıştık, sizin bildiğiniz bir şey ama bir daha hatırlatmak istiyorum; 2013-2015 çözüm süreci. Ya, burada çözüm sürecine karşı çıkanlar var, Ak Partililerden, sağ cenahtan diyelim ‘buna ne gerek vardı?’ vesaire gibi. Hayır, bu çözüm süreci gerçekten bizim tarihimize not düşmek bakımından çok önemli olmuştur. Devlet bütün şefkatini göstermiştir, bütün sabrını göstermiştir, demiştir ki, ‘gelin, bu terörü bitirin, hep beraber oturalım, konuşalım, danışalım, bu işi çözelim.’ Fakat ne oldu? Antep, Ankara Gar, İstanbul Havalimanı, Suruç… Yani yüzlerce kişiyi katlettiler, cevap bu oldu. Bunun üzerine ne oldu? 24 Temmuz’daki bu katliamlardan sonra gerçekten çok büyük çaplı, o ana kadar tespit ettiğimiz terör hedeflerinin hepsi vuruldu, 24 saat, 48 saat vuruldu havadan.” (MA)