Hükümet X’ten İliç faciası ile ilgili paylaşımların kaldırılmasını istedi

Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği, Erzincan'da yaşanan maden faciası sonrası 45 içerik için verilen 'içerik kaldırma' kararını iptal etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - X şirketi sosyal medya üzerinden Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden faciası sonrası 45 içerik için verdiği 'içerik kaldırma' kararını paylaştı.

Sözcü’nün haberine göre bu içerikler arasında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın da 3 paylaşımı yer alıyordu. X, bu karara Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itirazla karşı çıktı ve üst mahkeme, X’in itirazını kabul ederek içerik kaldırma kararını iptal etti. Şirketin açıklamasında, “X, kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumak için dünya çapında hukuki mücadeleler veriyor. Bu hafta, bu mücadelelerin önemini teyit eden önemli bir karar verildi” ifadelerine yer verildi.

Hükümet, İliç maden faciası sonrası, aralarında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın üç paylaşımının da bulunduğu toplam 45 içeriğin kaldırılmasını talep etti. Bu talebe yanıt olarak şirket, “Hükümet, içeriklerin kaldırılması yönündeki kararlara uyulmaması halinde X’i yüklü miktar para cezasına çarptırmakla tehdit etmişti” diyerek durumu açıkladı. X, verilen kararlara itiraz ederek bir üst mahkemeye başvurdu ve mahkeme, paylaşımların ifade ve basın özgürlüğü çerçevesinde korunması gerektiğine hükmederek hükümetin taleplerini geçersiz kıldı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU 

Şirketin açıklamasında, “Bu sonuç, X’in kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını dünya çapında koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etmektedir. Kullanıcılarımızın ifadelerini savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz” denilerek, ifade özgürlüğü haklarının korunması konusundaki tutumları vurgulandı.

(HABER MERKEZİ)