Hukuk fakültesine girişte başarı sıralaması 100 bine çıkarıldı

Üniversitelerdeki hukuk fakültelerine girmek isteyen öğrencilerde aranan başarı sıralaması 125 binden 100 bine yükseltildi. Karar önümüzdeki seneden itibaren geçerli olacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerdeki hukuk fakültelerine giriş için gerekli başarı sıralaması şartını 125 binden 100 bine çıkardı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, kararda Adalet Bakanlığı'nın talebinin de etkili olduğunu belirtti.

Uygulama 2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirmelerinde geçerli olacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"“Yeni YÖK” olarak, ülkemizdeki “hukuk eğitimine” ulaşma imkân ve seçeneklerini arttırmak için “sosyal adalet ve fırsat eşitliği” ilkeleri çerçevesinde çalışırken, eğitim öğretimde nitelik ve kalitenin düşmemesi, bilakis yükseltilmesi temel hedefimiz.
Hukuk fakültelerimizdeki eğitim ve öğretim programlarının niteliğini teminen; “Asgari Öğretim Üyesi Sayısı Şartı”, “Hukuk Meslekleri İcra Sınavı” ve “Başarı Sıralaması Şartı” gibi bir dizi tedbir aldık, almaya da devam ediyoruz.
Bu kapsamda son olarak “Adalet Bakanlığı’nın ilettiği talebi de dikkate alarak” hukuk fakültelerine yerleştirmedeki başarı sıralaması şartını “bu sene değil, önümüzdeki sene (2022-YKS) yerleştirmelerinde geçerli olmak üzere” 125.000’den 100.000’e yükseltme kararı aldık.
Bu değişikliğin, üniversite adaylarımız ile ailelerinin yapmış oldukları hazırlıklarının, idareye olan güveninin korunması ve de vakıf üniversitelerine planlamalarını daha rasyonel yapmaları için vakit tanınması açısından 2022-YKS itibariyle uygulamaya girmesini kararlaştırdık.
Yeni YÖK olarak, karar süreçlerinde tedriciliğe özel önem veriyoruz. Bu kapsamda almış olduğumuz bu yeni kararın ülkemizdeki hukuk eğitimi açısından hayırlara vesile olmasını temenni ederiz…"

(HABER MERKEZİ)