Ankara Barosu KHK'lilerin staj başvurularını kabul etmeye başladı

Anayasa Mahkemesi'nin 'KHK'lilerin avukatlık yapamayacağı' kararını hak ihlali saymasının ardından Ankara Barosu staj başvurularını kabul etmeye başladı. Hukuk fakültesi mezunu KHK'li akademisyen Cenk Yiğiter, Ankara Barosu'na yaptığı staj başvurusunun oybirliğiyle kabul edildiğini duyurdu.

Cenk Yiğiter, Ankara Hukuk Fakültesi'nden KHK'yle ihraç edilmişti.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), KHK ile kamu görevinden ihraç edilen kişilerin avukatlık yapabilmesinin önünü açan kararı 20 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi, söz konusu kararında, serbest avukatlık yapmaları engellenen avukatların özel hayata saygı hakkının ve adil yargılanma hakkı kapsamındaki hakkaniyete uygun yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Ancak Yüksek Mahkeme'nin bu kararına rağmen Ankara Barosu'nun KHK'li hukuk fakültesi mezunlarının staj başvurularını askıda tutmaya devam etmesi tepki çekti. 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen Barış Bildirisi imzacısı akademisyen Cenk Yiğiter'in, AYM kararına rağmen staj başvurusunu kabul etmeyen baroyu eleştirmesinin ardından toplanan Ankara Barosu, kararını erdi. Baro, Yiğiter'le birlikte benzer diğer staj başvurularını da kabul etti.

YİĞİTER: KARAR, TÜM BAROLARA ÖRNEK OLMALI

Söz konusu gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran Yiğiter, şu açıklamayı yaptı: 

Ankara Barosu dün gece sonlandırdığı yönetim kurulu toplantısında, 8 Eylül tarihinde AYM'nin KHK'lıların avukatlık hakkının gasp edilmesini bir hak ihlali olarak saptayan kararına dayanarak yapmış olduğum başvuru hakkında, oybirliğiyle, başvurumun kabulüne, staja kaldığım yerden devamıma karar vermiş bulunuyor. (Aynı durumdaki Barış Bildirisi imzacısı KHK'lı akademisyen İnci Solak Akman hocamız hakkında da aynı doğrultuda karar verildiğini biliyorum.)

Bir hak ihlalinin giderilmesindeki gecikme, tereddüt ve yönetimin ihlale uğramış meslektaşlarıyla iletişim(sizliğ)i konusundaki eleştirilerimi saklı tutarak, kararı oybirliğiyle almış olan yönetim kurulu üyelerini hukuka uygun olarak verdikleri karardan ötürü kutluyor, bu konuda tereddüt gösteren tüm diğer baro yönetim kurullarına bu kararın örnek olmasını diliyorum. Ayrıca bu süreçte ilgi ve desteğini esirgemeyen meslektaşlara, hocalarıma ve konuyu takip eden ve kamuoyu ilgisine sunulmasında katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.

Bu konunun, hak ihlaline uğradığı AYM kararı ile sabit olan KHK'lı hukukçuların başvuruları hakkında sürecin takipçisi olmaya, elimden geldiğince konuyu kamuoyu bilgisine sunmak üzere çaba göstermeye devam edeceğim, devam edelim. Stajyer Avukat Dr. Cenk Yiğiter :)
(HABER MERKEZİ)