HÜDA PAR, Diyarbakır'daki dans saldırısını savundu

HÜRA PAR Genel Başkan Yardımcısı Dinç, Diyarbakır'daki dans etkinliğine tekbir getirerek saldıranları savundu. HÜDA PAR, saldırının düzenlendiği parkta bu akam kendisi de bir etkinlik yapacak.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır'da 7 yıldır faaliyet gösterenbir dans okulunun Kayapınar ilçesindeki Tema Parkı’ında yaptığı 'Caz Pikniği'ndeki dans etkinliğine saldıranlara HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Faruk Dinç sahip çıktı. 

'TEŞHİRCİLİK HALKIMIZI RAHATSIZ ETMİŞTİR'

Sosyal medya hesabından 'Sapkınlığa Hayır' yazılı bir görsel paylaşan Faruk Dinç şu ifadeleri kullandı: 

"Diyarbakır’da kamuya açık olan bir alanda sözde "dans etkinliği" adı altında, toplumun değer yargılarının hedef alınarak teşhircilik yapılması halkımızı rahatsız etmiş ve tepkisini çekmiştir.

Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır’da halka açık alanlarda, Kürt halkının örf ve adetlerine uygun olmayan, değerlerimizden uzaklaştıran, neslimizi ifsat eden bu asimilasyon projelerine karşı yetkililer gereken hukukî tedbirleri almalıdır.

Camiye yakın yerlerde, çocuklarımızın oyun oynadığı alanlarda gençliği hedef alarak ifsat çalışmaları yapanlar ve bunun arkasında duranlar her kim ise haklarında derhal yasal işlem başlatılmalıdır.

Gizli eller tarafından toplumumuz ifsat edilmek istenmektedir. Ancak bilinmelidir ki halkımız kendi medeniyet değerlerinden asla vazgeçmeyecektir."

AYNI PARKTA BU AKŞAM HÜDA PAR ETKİNLİĞİ DÜZENLENECEK

Öte yandan HÜDA-PAR, dans etkinliğinin düzenlendiği Tema Park'ta bu akşam 20.00'de kendileri etkinlik düzenleme kararı aldı. 'Park Etkinliği'ne Davet' başlığıyla afişi hazırlanan etkinlikte sinevizyon gösterisi yapıyacak, ilahi-ezgi' dinletilecek, katılımcılara ikramlarda bulunulacak, hediye çekilişi yapılacak ve çeşitli aktiviteler düzenlenecek. Etkinlik, yatsı namazı kılınmasıyla son bulacak. 

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'da Swingamed isimli dans okulunun Tema Park'taki gösterisine katılanlar 9 Haziran'da saldırıya uğradı. 

Gösterinin başlamasının hemen ardından parka giden yaklaşık 50 kişilik bir grup, tekbir getirerek etkinliğe müdahale etti. Gösterinin bitirilip katılımcıların parktan ayrılmasını isteyen grup ret cevabı alınca fiili saldırı başladı.  Etkinliğe katılan bazı kişiler çeşitli yerlerinden yaralandı.

İhbar üzerine olay yerine 112 sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralananlardan iki kişi ambulansla hastaneye kaldırılırken, etkinliğe katılanlar saldırganlardan şikayetçi oldu.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, yaptığı yazılı açıklamayla, saldırıyı kınadı. Platformdan yapılan açıklamada şöyle dendi: 

“Kollektif olarak toplanma özgürlüğü çerçevesinde, etkinlik alanı olarak kullanılan mekana bir grubun gelerek, giyim tarzı, etkinliğin niteliği gibi gerekçelerle parkta bulunanlara yönelik fiziki ve sözlü saldırılarda bulunulmasını asla kabul etmiyoruz. Birçok medeniyete ev sahibi yapmış, farklı kültürlere, inançlara ve yaşam tarzlarına sahip toplulukların bir arada yaşadığı ve yarattığı kentimizin birlikte yaşam kültürüne zarar verici saldırılara sessiz kalmayacağız. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kollektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı en sert şekilde kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz."

 

(HABER MERKEZİ)