HSK'nin 'ilke kararı': Sulh ceza ve kadastro hakimlerine kıdem şartı

HSK'nin 'ilke kararı' Resmi Gazete'de yayımlandı: Kişi özgürlüğünü doğrudan ilgilendiren davalara bakan Sulh Ceza hakimlikleri ile kadastro hakimliklerine kıdem şartı getirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Hakimler Savcılar Kurulu'nun (HSK), Resmi Gazete'de yayımlanan 'ilke kararları'yla, kişi özgürlügünü ilgilendiren davalara bakan sulh ceza hakimleri ile birinci bölge kadastro mahkemesi hakimlerine 4-3-2 yıl arasında değişen kıdem şartları getirildi.

Buna göre, ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerlerdeki sulh ceza hakimliklerine birinci bölgede 4, ikinci bölgede 3, üçüncü bölgede ise 2 yıl asgari kıdemi bulunan hakimlerin yetkilendirmeleri yapılacak. Sulh ceza hakimliklerinin kıdem şartına ilişkin hüküm bulunmayan hallerde, HSK Birinci Dairesi tarafından belirlenecek prensipler uygulanacak.

Birinci bölgede kadastro mahkemelerine de asgari 4 yıl kıdemi bulunan hakimlerin müstemir yetkilendirilmesi yapılacak. Diğer yerlerde ise daha kıdemli hakimler yetkilendirilecek. Kadastro mahkemelerine müstemiren yetkilendirilen hakimlerin birinci bölgede görev süresi 4, diğer bölgelerde ise 3 yıl olacak.

Kadastro hakimlerinin yeni görev yerlerindeki yetkilendirme konusunda da önceki kadastro yetkisi dikkate alınacak ve kadastro hakimliği imkanlar dahilinde müstakil yetkili olacak.

Kadastro hakimlerinin tayinlerinde müstemir yetkileri dikkate alınacak ve kadastro mahkemesinin bulunduğu, tercih edeceği 5 ilden birine atanmasına öncelik verilecek.

Ayrıca, kadastro hakimlerinin alanlarında en az 4 ay eğitim aldıktan sonra göreve başlaması sağlanacak. (AA / HABER MERKEZİ)