HSK’den yeni ihtisas mahkemeleri kararı: Sendika mahkemeleri kurulacak

HSK, Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarıyla yeni ihtisas mahkemeleri belirledi. Vergi suçları, bilişim suçları, finansal suçlar ve sendikal uyuşmazlıklar için ihtisas mahkemeleri kurulacak.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Resmi Gazete’de yayımlanan Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) kararlarına göre, altı yeni ihtisas mahkemeleri belirlendi. Buna göre vergi suçları, bilişim suçları, finansal suçlar, finansal uyuşmazlıklar, sendikal uyuşmazlıklar, kamulaştırma davaları artık ihtisas mahkemelerinde görülecek.

GÜL: REFORM ADIMLARINA DEVAM EDECEĞİZ

Yargı Reformu Stratejisi (YRS) ve İnsan Hakları Eylem Planı’nda (İHEP) yer alan ihtisaslaşma hedefi doğrultusunda 6 yeni ihtisas mahkemesi belirlendi. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Adalet teşkilatımıza ve hukuk camiamıza hayırlı olsun. Vatandaşımızın adil karara makul sürede erişmesi için reform adımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

15 ARALIK’TAN İTİBAREN UYGULANACAK

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, HSK’nİn ihtisas mahkemeleri kararının 15 Aralık tarihinden itibaren uygulanacağı belirtilerek şunlar kaydedildi:

SENDİKA MAHKEMELERİ HAYATA GEÇECEK: HSK’nın 25 Kasım tarihli kararı doğrultusunda vergi suçları, bilişim suçları, finansal suçlar, finansal uyuşmazlıklar, sendikal uyuşmazlıklar ve kamulaştırma davaları için ihtisas mahkemeleri kurularak bu suçlar konusuna uygun ihtisas mahkemelerinde görülecek. Böylece finans mahkemeleri, kamulaştırma mahkemeleri ve sendika mahkemeleri de hayata geçmiş olacak.

ÇOCUK MAHKEMESİ OLMAYAN YERLERDE ÇOCUKLARIN TÜM DAVALARINA BAKACAK MAHKEMELER DE BELİRLENDİ: Çocuk mahkemelerinin kurulu olmadığı yerlerde de suça sürüklenen çocukların tüm davalarına bakacak mahkemeler, tüketici ve ticaret mahkemelerinin kurulu olmadığı yerlerde bu davalara bakacak mahkemeler de kararlaştırıldı. Öte yandan, idari para cezaları davalarının görüleceği sulh ceza hakimlikleri de bu karar ile belirlenerek bu konuda da ihtisaslaşma konusunda da önemli bir adım atılmış oldu. (DUVAR)