Hrant Dink İzmir'de anıldı: Asıl katil karanlık zihniyet

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Hrant Dink'i katledilişinin yıldönümünde düzenlediği basın açıklaması ile andı.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Hrant Dink'i katledilişinin yıldönümünde anmak için basın açıklaması düzenledi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde düzenlenen açıklamada “15 eksik yıl her yerdesin Ahparig” yazılı pankart ile Hrant Dink'in portresi taşınarak, sık sık “Hrant’ı unutma, unutturma”, “Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz” ve “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları atıldı. Hrant Dink başta olmak üzere özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından grup adına açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 15 yıl önce Agos Gazetesi'nin genel yayın yönetmeni olan Hrant Dink'in uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğünü hatırlattı.

'OGÜN SAMAST SADECE TETİĞİ ÇEKEN EL, ASIL KATİL KARANLIK ZİHNİYET'

Hrant Dink'in tüm katliamlara, büyük acılara, sürgünlere, yıkımlara rağmen, halkların eşitliğine ve kardeşliğine inanan, bir sosyalist olarak eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesine hayatını adadığını söyleyen Sarı, Dink'in ırkçı ve şoven, insanlık düşmanı zihniyetin yönlendirmesiyle, güpegündüz, yıllardır emek verdiği Agos gazetesinin kapısının önünde onca kamera, onca göz, onca görgü tanığının önünde katledildiğini ifade etti. Ogün Samast'ın sadece tetiği çeken el olduğunu söyleyen Sarı, Hrant'ın asıl katilinin kendisi gibi olmayana, ona itaat etmeyene yaşam hakkı tanımayan karanlık zihniyet olduğunu vurguladı. Sarı, şöyle devam etti:

"Bataklıktan sıçrayan çamur parçalarına odaklanmaktan ziyade bataklıkla mücadele edilmelidir. Tetikçi, devletin kolluk güçleriyle kutlama yaparken, işbirlikçi tembihlenmiş olarak yakalandı. Arkasındaki güçler 'devlet sırrı' sayılarak korundu, deliller karartılıp, gerçekler gizlendi. Gerçek suçluların açığa çıkarılmasının ve yargılanmasının engellendiği dava sürecinde verilen karar, Türkiye’nin sicili son derece bozuk olan demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Hrant Dink’in dediği gibi 'Biz yaşadığı cehennemi cennete çevirmeye talip insanlardanız'! Tam da bu nedenle tüm Türkiye halkları gibi biz de 'Hepimiz Hrant‘ız, Hepimiz Ermeni‘yiz' diyerek bu katliamın karşısına dikiliyoruz!"

'PERDE ARKASINDAKİLER ORTAYA ÇIKARILMADI, HESAP SORULMADI'

Türkiye'nin yakın tarihindeki gazeteci ve aydınlara yapılan suikastlar gibi, Hrant Dink cinayetinin de aradan geçen 15 yılda tam olarak aydınlatılamadığını belirten Sarı, cinayeti planlayan perde arkasındakilerin tam olarak ortaya çıkarılmadığını ve hesap sorulmadığını söyledi. Sarı, "Her kesim, her canlının yaşam hakkına saygılı, çok dilli, çok kültürlü, çok renkli bir toplum olarak yaşamak istiyoruz. O, nisyan ile malul bu toplumun geçmişiyle yüzleşmesini, yaşanan acıların görülmesini istiyordu. Ve o acıların bir daha asla yaşanmaması için de kendisi dahil, bu topraklarda yaşayan herkesin etnik kökenine, diline, inanç ve kültürüne, cinsiyetine ve cinsel yönelimine bakılmaksızın eşit yurttaşlar olarak tanınmasını; tekçilik üzerine inşa edilmiş cumhuriyetin demokratikleşmesini istiyordu. Bu nedenle ırkçıların ve faşistlerin hedefi oldu" dedi.

Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi. (DUVAR)