HPV aşısı davası: Sağlık hakkı için adalet arıyoruz

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği'nin HPV aşısına ödenen ücretlerin iade edilmesi için SGK'ya açtığı dava görüldü. HPV aşısının ücretsiz aşı takvimine alınması talep edildi.

Google Haberlere Abone ol

Ogün Akkaya

ANKARA - Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, geçtiğimiz temmuz ayında aşı yaptıran kadınlarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurarak HPV aşıları için ödenen paraların iadesini talep etti fakat ret yanıtı aldı. Mahkemeye taşınan para iadesi sürecinde davanın duruşması bugün Ankara Adliyesi Balgat Ek Binası'ndaki 61'nci İş Mahkemesi'nde görüldü. Dava duruşması eksikliklerin giderilmesi, bilirkişi raporunun sunulması ve Türk Eczacılar Birliği’nin aşı fiyatına dair bilgi vermesi talep edilerek 25 Şubat 2022 tarihine ertelendi.

Dava sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasına Ankara Kadın Dayanışma Komiteleri, Eczacı Cem Kılınç, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşlıer ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de katıldı.

Kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan HPV'den aşıyla korunmak mümkün olsa da aşı Türkiye’de sigorta kapsamında değil. Uygulandığı yaş aralığına göre 2 ya da 3 doz tavsiye edilen HPV aşısının 3 doz güncel fiyatı ise 2 bin 85 lira.

'KAMU YARARI VAR MIDIR YOK MUDUR TARTIŞMAYA AÇIK'

Davayı takip eden dernek üyeleri ile Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey Erden adliye ek binası önünde bir araya geldi. Dava sonrası yapılacak basın açıklamasına adliye ek binası girişinde izin verilmeyeceğini söyleyen polis amiri "Gençlerin sistemin kanunda bildirim usulünü izleyerek açıklama yapmaları daha kolay. HPV aşısı rahim ağzı kanserini önlemeye yönelik bir aşı. Kamu yararı var mıdır, yok mudur tartışmaya açık. Bu şekilde olmayacağını gençlere söylersiniz" diyerek basın açıklamasının adliye ek binası dışında yapılabileceği belirtti.

‘AK PARTİ İKTİDARININ SAĞLIK POLİTİKALARI, KADIN CİNAYETLERİNE SEBEP OLMAKTADIR’

Dava sonrasından gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Erden, amaçlarının HPV aşısının ulusal aşı programına alınması ve aşının herkes için ücretsiz hale getirilmesi olduğunu söyledi. Aşılama çalışmaları kapsamında aşı bursu düzenlediklerini belirten Erden, burs programının ülke geneline yayıldığını söyleyerek şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde aşının fiyatında indirim yapmak zorunda kaldılar. Çünkü aşıya talep çok arttı ve 3 doz aşının 2 bin lirayı geçmesi sürekli olarak dillendirildi. Geçtiğimiz günlerde de başlattığımız kampanyaya başta Türk eczacılar Birliği, Türk tabipler Birliği ve birçok baro olmak üzere ülkemizin birçok kurumundan bu konuya dair harika bir destek geldi. Bu sağlık hakkı konusu topluma mal olmuş bir konudur. AK Parti iktidarının sağlık politikaları, kadın cinayetlerine sebep olmaktadır. Bu nedenle virüsten yüksek oranda koruyan HPV aşısının ücretsiz aşı takvimine alınmasını talep ediyoruz. Çabamız, yaşam hakkı mücadelemizin bir parçasıdır. Aşımızı istiyoruz”

‘HPV AŞISI ÜCRETSİZ OLURSA BİNLERCE KADININ ÖLMESİ VE HASTALANMASI ENGELLENECEK’

Basın açıklamasında Ankara Kadın Dayanışması Komiteleri adına konuşan Betül Kulaç, HPV'nin tanı ve tedavi sürecinin hem bireylere hem de kamuya milyarlarca liraya mal olduğunu söyledi. “Aşılanma ile HPV'nin neden olduğu hastalık ve kanserlerin önlenmesi mümkündür” diyen Kulaç şöyle konuştu:

“Aşılamayı akıl dışı bir şekilde maliyet olarak gören iktidar, her konuda olduğu gibi sağlık hizmetini de piyasaya terk etmekte ve maliyeti bireylere yüklemektedir. Ülkemizde HPV aşısı olabilmenin maliyeti kişi başı 2 bin liranın üzerindedir. Geçim sıkıntısının tüm toplumun ana gündemi haline geldiği, emekçilerin açlık ve yoksullukla boğuştuğu günümüzde emekçi bir kadının, bir öğrencinin bu aşıya erişmesi söz konusu değildir. Oysa bu aşı, ulusal aşı takvimine alınsa ve kadın erkek herkes ücretsiz olarak aşılansa, binlerce kadının ölmesi ve hastalanması engellenecek. Kadınların hastane koridorlarında yaşam mücadelesi vermesine gerek kalmayacak.”

‘SAĞLIK HAKKIMIZ İÇİN ADALET ARAYIŞINDAYIZ’

Basın açıklamasında söz alan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşlıer ise Türkiye’de kadınların en çok rahim ağzı kanserine yakalandığına dikkat çekti. Dünyada yüzden fazla ülkede HPV aşısını devletin karşıladığını hatırlatan Taşlıer, HPV aşısının bir an önce ücretsiz olması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“En temel anayasal hak olan sağlık hakkımız için bir adalet arayışındayız. Yapılan araştırmalara göre aşılama, 15 ile 19 yaş aralığındaki kızlarda yüzde 83’lük, 20 ile 24 yaş arasındaki kadınlarda ise yüzde 66’dan fazla iyileşme oranı sağlanıyor. Bilimsel veriler ortada. Türkiye’de rahim ağzı kanseri yüzünden hayatını kaybeden kişilerin verileri ortada. Sosyal devletin gereği olarak tedavi etmenin önemli olduğunu biliyoruz ama asıl önemli olanın koruyucu sağlık hizmeti olduğunu her seferinde vurguluyoruz. Korucuyu sağlık hizmeti ile bir hastalığının oluşumunu engellerseniz, sonrasında tedavi etmek için kocaman gösterişli binalara ihtiyaç duymazsınız.”