Hollywood grevi 100'üncü gününde: 'Hakkımız olanı alana kadar devam edeceğiz'

Hollywood'da maaş, çalışma koşulları ve yapay zekaya karşı iş güvencesi gibi taleplerle başlatılan grev, oyuncular, televizyon yazarları ve senaristlerin katılımıyla 100 gündür devam ediyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ile Amerikan Televizyon, Radyo Sanatçıları'nın (AFTRA) iş garantisi ve maaş güvencesi için başlattıkları ve Amerikan Senaristler Birliğinin de (WGA) katıldığı grev bugün 100'üncü gününde. 

WGA ile Hollywood'un önde gelen stüdyoları arasında yürütülen görüşmelerin sonuçsuz kalması sonrasında 2 Mayıs'ta başlayan Hollywood grevi, oyuncuların da desteğiyle devam ederken, geçen hafta WGA ve işvereni temsilen Sinema Filmi ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) arasındaki görüşmelerin yeniden başlamasına ilişkin yapılan toplantıda pazarlık masasında ne zaman dönüleceği ile ilgili kesin bir tarih çıkmadı.

'BİLİNMEYEN SULARDAYIZ'

Maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi gibi bir dizi talebin karşılanmaması sonrası başlatılan greve ilişkin geçen hafta yatırımcılara açıklama yapan Warner Bros Discovery İcra Direktörü David Zaslav, "Bilinmeyen sulardayız" diyerek sektörde devam eden belirsizliğin filmlerin vizyon tarihleri ve içerik üretip sunma yetisini etkileyebileceğini söyledi. 

WGA ve AMPTP arasındaki toplantının ardından aynı gün 11 bin 500 üyesine mesaj gönderen WGA ise müzakere komitesinin 'şirketlerle ilişki kurma ve görüşmeleri iyi niyetle devam ettirmeye istekli olmayı sürdürdüklerini' ifade etti. 

'ARTIK İNSANİ BİR SEKTÖR GİBİ HİSSETİRMİYOR'

Televizyon yazarı ve yapımcı Dawn Prestwich da konuya ilişkin açıklamasında, "İhtiyacımız olan ve hak ettiğimiz sözleşmeyi alana kadar buradayız; ancak AMPTP'den gördüğümüz tavır karşısında cesaretimizin kırılmasına engel olamıyoruz. Kayıtsızlık ve bazı durumlarda açık açık acımasızlık söz konusu" ifadelerini kullandı. Sektörün 'artık değiştiğini' ifade eden Prestwich, "Artık insani bir sektör gibi hissettirmiyor" dedi.

Televizyon yazarı ve WGA üyesi Jamey Perry de bir açıklama yaparak "Beni üzen kazanamayacağımızı düşünmek değil. Ben bu şirketlerin açgözlülüğüne ve acımasızlığına, yaptıkları şeyin mutlak yanlışlığna maruz kaldığımıza üzülüyorum. Bu, çok kötü hissettiriyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

 

 

Etiketler hollyywood grev abd