Hollanda'dan alınan metrobüsler çürüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde AK Parti döneminde Hollanda’dan alınan 50 metrobüsün hurdaya döndüğü ve çürümeye terk edildiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş döneminde, metrobüs hattı için Hollandalı Advanced Public Transport Systems (APTS) adlı firmadan alınan Phileas marka 50 adet körüklü otobüs hurdaya döndü.

65 milyon avroya alınan ve bir yıl sonra arızalanmaya başlayan metrobüslerin, Edirnekapı ve Hasanpaşa'da garajlarında beklediği öğrenildi. Otobüslerin tanesi 1 milyon 307 bin 950 avroya, muadillerinin yaklaşık dört katı fiyata satın alınmıştı.

metrobus
Arızaları nedeniyle çalıştırılamayan metrobüsler İBB'nin garajlarında duruyor.

 

İYİ PARTİLİ ÖZKAN: ZARAR 600 MİLYON

İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından hurda haline gelen sözkonusu otobüslerin fotoğraflarını paylaştı. Özkan, paylaşımında "İETT Üzerinden AKP Dönemi soygunu! Zarar 600 milyon! 60 araç üreten Hollandalı şirket 50 adetini İBB ye satıyor ve sonra batıyor. Her şey ortada!" ifadelerini kullandı.

İBB’nin CHP’li üyesi Hakkı Sağlam, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla şikayetçi olmuştu. Topbaş açılan davada 2014’teki savunmasında ihaleyle ilgisi olmadığını savunmuştu. Mahkeme, Topbaş’ın beraatine karar vermişti. (HABER MERKEZİ)