Hint doktor Chahat Verma ülkedeki trajediyi anlattı: Hastaların gözlerine bakamıyorum

Hİndistan'da korona virüsü salgınında çok sayıda kişi oksijen yetersizliği nedeniyle ölmeye devam ederken, başkent Delhi'de çalışan bir doktor yaşadıklarını anlattı...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgınında sağlık sistemi çöken Hindistan'daki trajedi sürerken, başkent Yeni Delhi'nin en önde gelen hastanelerinden birinde çalışan bir doktor yaşadıklarını anlattı. 26 yaşındaki Dr. Chahat Verma, oksijen yetersizliği yüzünden hastaları kaybederken aynı odadaki diğer hastaların yüzüne bakamadığını söyledi.

'KURTARABİLECEĞİMİZ 25 KİŞİ ÖLDÜ'

Yeni Delhi'deki Ganga Ram hastanesinde çalışan Verma, Delhi'de geçtiğimiz hafta günde 25 binden fazla yeni korona virüsü vakası tespit edilirken hükümetin buna hazırlıklı olmaması nedeniyle kent çapında oksijen tedarikinde sıkıntı yaşandığını söyledi. Ganga Ram hastanesinde bazı günler sadece iki ila dört saat yetecek kadar oksijen bulunduğunu belirten Verma, 23 Nisan'da oksijen sayesinde kurtarılabilecek 25 kişinin öldüğünü anlattı.

'DİĞER HASTALAR KORKUYLA İZLİYOR'

Verma, geçtiğimiz hafta hastanede sık sık oksijen sıkıntısı yaşanırken bir odadaki bir hastanın değerleri düştüğü sırada diğer hastaların yüzüne bakamadığını söyledi: "Yattıkları yerde o hastanın nefes alamadığını izliyorlar ve hastanede kalmadığı için oksijen vermediğimizi biliyorlardı. Gözlerinde sadece korku vardı. Sırada kendilerinin olabileceğini biliyorlardı."

'BU VARYANT FARKLI'

Çok sayıda meslektaşının da Covid-19'a yakalanması nedeniyle bazı günler tek başına 25-30 hastaya baktığını söyleyen Verma, ülkedeki yeni varyantın klinik semptomlar açısından geçen yıldan farklı olduğu yorumu da yaptı. Verma, "Genç hastalar tamamen stabil durumdayken bir anda oksijen seviyeleri çöküyor" diye konuştu.

'HASTALAR OKSİJEN OLMADIĞINA İNANAMADI'

Aynı odada sık sık aynı aileden hastaların yattığını anlatan Verma'ya göre işinin en zor kısmı, hastalara eşlerinin, annelerinin veya çocuklarının yoğun bakıma alınacağını veya hayatta kalma ihtimallerinin çok düşük olduğunu söylemek... "Bunu duyduklarında yaşama isteklerini kaybediyorlar" diyen Verma şöyle devam ediyor: "Kızı ölen bir kadın artık virüsle savaşmak istemediğini söyledi. Bir çift hem oğullarını hem kızlarını kaybetti. Bu çok fazla... Nihayet tedavi olabilmek için hastaneye kabul edilen hastalar oksijen olmadığına inanamadılar. Hayatlarının pamuk ipliğine bağlı olduğunu biliyorlardı."

'GENÇ HASTALARA ÖLECEKLERİNİ SÖYLEMEK EN ZORU' 

Verma, genç hastalara hayatta kalamayabileceklerini söylemek zorunda kaldığını da anlatıyor: "Bunu yapmam gerekti, yapılması gerekiyordu. Ölmekte olan genç bir erkek ailesi için endişelenmişti, onsuz nasıl yapacaklarını soruyordu. Bir diğeri kederle, hazırlandığı muhasebecilik sınavlarına giremeyeceğini söylüyordu."

Verma bir gün sırf yeterli oksijen olmadığı için beş hastasının öldüğünü de anlattı.

BİR DOKTOR İNTİHAR ETTİ

Hindistan'da yetersiz önlemler ve yeni bir varyantın yayılması sonucunda kontrolden çıkan korona virüsü salgınında vaka ve ölü sayıları rekor düzeylerde seyretmeye devam ediyor. Ülkede son bir günde 3 bin 689 kişi Covid-19 nedeniyle öldü, 392 bin 488 yeni vaka tespit edildi. Giderek daha fazla doktor sosyal medyada hükümeti eleştirirken, cumartesi günü bir doktor intihar etti. The Guardian'ın aktardığına göre arkadaşları, bu kişinin hastaların boğularak öldüğünü görmeye artık daha fazla dayanamadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)