Hindistan'ın keşif aracından Ay yüzeyinde 'ilk adımlar'

Ay'ın güney kutbu bölgesine iniş yapan Hindistan, Chandrayaan-3 uzay mekiğindeki keşif aracının Ay üzerindeki ilk görüntülerini paylaştı. Modülün rampasından aşağı kayan araç Ay'a ilk adımını attı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hindistan Uzay Ajansı, Ay’ın güney kutbuna iniş yapan Chandrayaan-3 uzay mekiğindeki keşif aracından ilk görüntülerini paylaştı. Videoda, Pragyaan isimli tekerlekli keşif aracının, modülün rampasından aşağı kayarak Ay’ın yüzeyine 'adım attığı' görüldü.

Vikram isimli Ay modülü planlandığı gibi 23 Ağustos akşamı Ay’ın yüzeyine iniş yaptı. Böylece Hindistan; ABD, Sovyetler Birliği ve Çin'in ardından Ay'a yumuşak iniş gerçekleştiren ülkeler arasına girdi. Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), 26 kg ağırlığındaki keşif aracının inişi için 'Hindistan'ın Ay'da yürüyüş yaptığı' açıklamasını yaptı. Bu sabah paylaşılan videoda tekerlekli keşif aracının güneş ışığında beliren gölgesi de görüldü.

ARACIN ANA HEDEFLERİNDEN BİRİ SU ARAMAK

1 cm/s hızla hareket eden Pragyaan, şu anda kayalar ve kraterler arasında dolaşıyor. Araç, önemli veri ve görüntüleri topluyor ve analiz için Dünya'ya gönderiyor. Pragyaan’ın tekerlek altında bulunan ISRO logosu da her hareketinde Ay’ın yüzeyine iz bırakıyor.

Uzay aracı, Ay'ın yüzeyinde hangi minerallerin bulunduğunu belirlemeye çalışacak iki bilimsel aracı taşıyor. Bu araçlar aynı zamanda toprakların kimyasal bileşimini de inceleyecek. Pragyaan, yalnızca iniş aracıyla iletişim kuracak. Topladığı bilgiler de Ay'ın hala çevresinde bulunan Chandrayaan-2'nin yörünge aracına iletecek. Veriler buradan da Dünya'ya analiz için iletecek. Ay'ın önemli minerallere ev sahipliği yaptığı düşünülüyor. Ancak Chandrayaan-3'ün ana hedeflerinden biri su aramak.

UZAY ARACINI SIRTINA DÖVME YAPTIRDI

Chandrayaan-3 uzay görevinin başarılı bir şekilde Ay'a iniş yapması Hindistan'da büyük bir mutlulukla karşılandı. Ülke basınında manşetleri süsleyen haberlerin ardından sokaklarda da kutlamalar yapıldı. Bazı insanlar Chandrayaan-3'ün şerefine tatlı dağıttı. Ülkede bir kişi de sırtına uzay aracının resmedildiği bir dövme yaptırdı. (BBC Türkçe)