Hindistan'daki buzul faciasında en az 14 kişi öldü

Hindistan'ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaletinde bir buzulun bir barajı yıkması sonucu en az 14 kişinin öldüğü kaydedildi. 145'ten fazla kişinin kayıp olduğu bildirilirken, birçok işçinin tünellerde mahsur kaldığı aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Himalayalar'dan bir buz kütlesinin kopup Hindistan'ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaletinde bir barajı yıkması sonucu meydana gelen sel felaketinde en az 14 kişinin öldüğü, 145'ten fazla kişinin ise kayıp olduğu bildirildi. Çevredeki köyler tahliye edilirken yüzlerce asker ve askeri helikopter bölgeye arama kurtarma çalışmaları için gönderildi. 

30-35 İŞÇİ MAHSUR KALDI

İki buçuk kilometrelik bir tünelde 30-35 kişinin mahsur kaldığı belirtildi. Polis sözcüsü Vivek Pandey, işçilerin mahsur kaldığı tünelde arama kurtarma çalışmalarının yoğunlaştığını söyledi ancak henüz kimseye ulaşılamadığı kaydedildi. Bir başka tünelde pazar günü 12 kişinin kurtarıldığı aktarıldı.

Başbakan Narendra Modi durumun takip edildiğini belirterek Twitter paylaşımında, "Ülke oradaki herkesin güvenliği için dua ediyor" dedi. Uttarakhand eyalet yönetimi başkanı Trivendra Singh Rawat, "Su seviyesi şu anda bir metre ama akış yavaşlıyor" dedi. Bu arada komşu Uttar Pradesh eyaletinde de nehir kıyılarında yaşayanlara sel uyarısı yapıldı.

'UYARACAK ZAMAN YOKTU'

Himalayalar'daki buzulun kopması sonucu barajın yıkıldı, büyük sel suyu vadi boyunca aktı. Kaybolan bazı kişilerin bölgedeki iki hidroelektrik santralinde çalıştığı düşünülüyor. Buzulun neden koptuğu bilinmiyor. Sosyal medyada paylaşılan videolarda, suyun vadide aktığı ve büyük bir hasara yol açtığı görülüyor. Yakındaki bir köyde yaşayan Sanjay Singh Rana Reuters'a yaptığı açıklamada, "Çok hızlı geldi, kimseyi uyaracak zaman yoktu" dedi. (BBC Türkçe/DIŞ HABERLER)