Hindistan'da buzul faciası: Himalayalardan kopup baraja düştü, 100-150 kişiden haber alınamıyor

Hindistan'da Himalayalardan kopan bir buzul kütlesinin baraja düşmesi sonucu sel felaketi yaşanıyor. Yetkililer, 100-150 kişinin ölmüş olabileceğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Himalaya Dağlarından bir buzul kütlesinin kopup Hindistan'da bir baraja düşmesi sonrasında çok sayıda kişinin öldüğü belirtiliyor. Olayın ardından Alaknanda Irmağı'nda su baskınları yaşanırken, birçok kişiden haber alınamıyor. Olayın yaşandığı Uttarakhand eyaletinin başbakanı Om Prakash "Tam sayı henüz teyit edilmedi ama 100-159 kişinin ölmüş olmasından endişe ediliyor" dedi.

Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, olay anında nehir yatağı boyunca çığ yaşandığını, bir toz, kaya ve su bulutu gördüğünü söyledi. Raini köyünde yaşayan Sanjay Singh Rana, "Çok hızlı geldi. Kimseye haber verecek zaman yoktu. Hepimizi sürükleyip götüreceğini düşündüm" diye konuştu. Rana'nın aktardığında göre, yakındaki bir santral inşaatında çalışan çok sayıda işçinin yanı sıra nehir çevresinde odun arayan veya hayvanlarını otlatan çok sayıda köylünün ölmüş olmasından endişe ediliyor. Rana, "Kaç kişinin kayıp olduğuna dair hiçbir fikrimiz yok" dedi.

Olayın ardından ülkenin kuzey bölgelerinde alarm haline geçilirken, nehirdeki su seviyesinin normale dönmeye başladığı açıklandı. Himalayalardaki Uttarakhand, ani sel baskınlarına ve toprak kaymalarına sık sahne olan bir eyalet. Haziran 2013'te bölgede yaşanan selde yaklaşık 6 bin kişi ölmüş, bu felaket ülkede 'Himalaya tsunamisi' diye anılır olmuştu. (DIŞ HABERLER)