Heybeliada’nın son ahırı yıkıldı: 'Şimdi atlara ne olacak?'

Heybeliada’da kalan son ahır, bugün sabah saatlerinde yıkıldı. Ada sakinleri “Şimdi atlara ne olacak?” diye soruyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Faytonların kaldırılmasının ardından atlarını İBB’ye satmak istemeyen aileler, Burgazada ve Heybeliada’da atlarıyla yaşamaya devam ediyordu. Heybeliada’da bulunan Elif, Polat, Arap, Tombik ve Şımarık’ın ahırı, bugün sabah saatlerinde yıkıldı. Burgazada’daki Seheryeli ve Ada’nın yaşadığı ahır ise 24 Mart’ta yıkılmıştı. Atlarından ayrılmak istemeyenler aileler ve ada sakinleri İBB tarafından yapılan yıkıma tepkili. Ahırların bulunduğu alanın kiracısı olan İBB ise yıkımın, Orman Genel Müdürlüğü’nün arazideki plansız tesislerin kaldırılmasını istediği için gerçekleştirildiğini söylüyor.

Doğa Su, yıkımı engellemek için kepçenin önünde durmuştu.

Yıkım ekipleri ilk olarak 25 Mart 2021 tarihinde Heybeliada’ya gelmiş ancak ada sakinlerinin direnişi yıkıma engel olmuştu. O gün yıkımı engellemek için kepçenin önünde duran Adaların Atları Platformu gönüllüsü Doğa Su, “Atlar candır, evlerini yıkmayın; gönülleri yapın, yıkmayın” diyerek İBB’ye çağrıda bulunmuştu. 

 'BÜYÜKADA İSPARK AHIRI'NA GÖTÜRÜLMELERİNİ İSTEMİYORUZ'

Bu sefer tepki çekmemek için alana kepçe getirilmediğini belirten Adaların Atları Platformu, yıkımın balyoz ve elektrikli aletlerle yapıldığını belirtti. Platformun gönüllülerinden gazeteci Siren İdemen atların, kötü koşullar ve at ölümleri iddiasıyla gündeme gelen Büyükada İSPARK Ahırı'na götürülmesini istemediklerini belirterek şöyle konuştu: “Bugün cumartesi. Sokağa çıkma yasağı başladıktan sonra, hava daha aydınlanmadan, yıkım ekipleri Adalar'ın son ahırlarını yıkmak için geldiler ve kalan son ahırı yıktılar. Hem Heybeliada’da hem de Burgazada’da atların rahat yaşayacağı sağlıklı, güzel ahırların yapılmasını istiyoruz. Adalar’ın hayvanlardan arındırılmasını istemiyoruz.”

Atların sahipleri ve ada sakinleri, ahırların yıkıldığı yere çadır kurulmasını ve yeni ahırlar yapılana kadar atların burada kalmasını istiyor. Gazete Duvar'a konuşan İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban ise yıkılan ahırların yerine atlı zabıta ekipleri için modern ahırlar inşa etmeyi düşündüklerini ancak bu sürecin zaman alacağını belirtti. Çoban, "Mevcut ahırlar, atların sağlıklı koşullarda yaşamasına uygun değildi. Yeni bir planlama süreci var. Bu planlamanın mayıs ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gelmesini hedefliyoruz. Tabii bu plan belediye meclisinden ve kurul onayından geçeceği için bu süreç zaman alır" ifadelerini kullandı.