HES'leri eleştiren Ordu Belediye Başkanı yeni HES'lere izin verdi

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'in "HES’ler can suyu bile bırakmadı" şeklindeki açıklamasına Ordu Çevre Derneği tepki göstererek belediye başkanın ön ayak olduğu HES'leri hatırlattı.

Ordu'da bir HES projesi
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir Koleji Enver Yücel Kampüsünde gerçekleştirilen “Yenilenebilir Enerji-Yerel Yönetimlerde Enerji, İklim Sorunları Ve Çözümler” başlıklı sempozyuma katıldı. Burada Güler, HES'leri eleştirerek, “HES’lerde hesapsız, kitapsız işler yapıldı. HES talanı oldu. HES’ler can suyu bile bırakmadılar. Bunlara artık son verildi. Ancak artık HES furyası bitti. İyi ki de bitti. Çünkü derelerde ve doğada büyük yanlışlar yapılmıştı” ifadelerini kullandı. 

ORDU'DA 8 HES PROJESİ YOLDA

Evrensel'de yer alan habere göre, Ordu Çevre Derneği, Güler'in açıklamalarının yanıltma amaçlı olduğunu dile getirerek bir açıklama yaptı. Dernek yaptığı açıklamada "Sayın Başkan, Enerji Bakanı iken HES’lerin yapılması için yaptıkları kolaylıkları unutmadık. Şimdi çıkıp HES’leri eleştiriyor. İnandırıcılığı yok” denildi. Güler’in söylediğiyle uygulamalarının birbirini tutmadığı belirtilerek önayak olduğu HES projeleri hatırlatıldı: "Yeni HES projeleri için Ordu Büyükşehir Belediye’nin görüşleri hep olumlu olmuş, HES yapımında sakınca görmemişlerdir. Melet Irmağı üzerindeki HES’ler için yol yapmakla övünen başkanın yaptığı eleştiri, günü kurtarma ve yeni politikalarına zemin hazırlamaktır. Korgan ve Gölköy ilçelerinde HES’ler için imar değişikliği yapmak isteyen de kendileri. Ancak Ordu Çevre Derneği ve yöre halkı olarak açtığımız davalarla Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin imar değişikliği girişimini engelledik. Sayın başkan HES furyasının bittiğini söyleyerek algı operasyonu yapıyor. Şu an Melet Irmağı üzerinde üç, Gölköy’de bir, Bolaman Irmağı üzerinde dört HES projesi ve planlaması var. Başkan bunları biliyor ama bilmezlikten geliyor.”  (HABER MERKEZİ)