HES kodu olmayan Zonguldak'a giremeyecek

Zonguldak'ta korona virüsü salgınını kontrol altına almak gerekçesiyle yeni kararlar alındı. Buna göre il dışından gelenlerin Hayat Eve Sığar (HES) koduyla kente girişine izin verilecek. Ayrıca 15 gün süreyle ev ziyaretleri de yasaklandı.

İl dışından gelenlere HES sorgulaması yapılıyor.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığındaki toplantısında, korona virüsü salgınına karşı tedbirler ele alındı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, il dışı kaynaklı vaka sayılarında yükseliş gözlendiği belirtilerek, "Bunun üzerine kent sınırları olan Düzce ili tarafından Alaplı ilçesinin girişinde, Karabük ili tarafından Gökçebey ilçesinin girişinde, Bolu ili tarafından Devrek ilçesinin girişinde, Bartın ili tarafından Çaycuma ilçesinin girişlerinde vatandaşlara HES kodu sorgulaması yapılarak, risksiz olanların girişlerine müsaade edilmesine, risk saptanan (temaslı veya pozitif vaka) kişilerin ise idari para cezası uygulanıp yurda alınarak izolasyon süreleri bitene kadar izole edilmesine karar verildi" ifadesi kullanıldı.

PAZAR ESNAFINA SİGARA VE YEME İÇME YASAĞI

Açıklamada, pazar esnafının maskeyi aşağı indirerek sigara içmesinin ve tezgahında yemek yemesinin bulaşıya neden olmaması için yasaklandığı da hatırlatılarak, bu kişilere de HES sorgulaması yapılacağı bilgisi verildi.

EV ZİYARETLERİ DE YASAKLANDI

Kentte 15 gün süreyle çay ocaklarının içinde ve önlerindeki masa ve sandalyelerin kaldırılmasının yanı sıra çay ocaklarının sadece müşterisi olan iş yeri ve işletmelere çay ve içecek servisi yapmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, diğer kararlar şöyle sıralandı:

"Sosyal izolasyonu temin amacıyla misafir ziyaretleri, ev oturmaları, doğum günü, altın günü, nişan, kına, taziye, Kur'an-ı Kerim okuma gibi evde gerçekleştirilen etkinliklerin ikinci bir emre kadar yasaklanmasına karar verilmiştir. Ayrıca insanların alışveriş yaptığı; çalışan personel kişi sayısı 10 ve üzeri olan mağaza ve iş yerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde HES mobil uygulaması üzerinden HES kodlarının sorgulanması kararlaştırıldı."

Açıklamada, tedbirlere uymayanlar hakkında idari ve adli işlem yapılmasının da karara bağlandığı ifade edildi.
(ZONGULDAK-AA)