Her 100 doğumun birinde görülüyor: 7-14 Şubat doğumsal kalp hastalıkları farkındalık haftası

Doç. Dr. Meki Bilici, "Çocuğunuzun kalbine iyi bakın ki kalbiniz de size iyi bakabilsin" diyerek, doğumsal kalp hastalıkları hakkında bilgi verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyada her yıl 7-14 Şubat haftası doğumsal kalp hastalıklarına dikkat çekiliyor. Doğumsal kalp hastalıklarında bulguları olan veya risk faktörleri olan hastaların erkenden teşhisle tedavi edilerek sağlıklı bir hayata kavuşmalarının amaçlandığını belirten Liv Hospital Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Meki Bilici, konu hakkında konuştu.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 1.2 milyon bebek dünyaya gelirken, bunların da yaklaşık 12 bin tanesi doğumsal kalp hastalığı ile doğuyor. Doğumsal kalp hastalıkları her 100 canlı doğumun yaklaşık 1’inde görülmekte. Yenidoğan döneminin en sık görülen anomalileri olan doğumsal kalp hastalığı bu dönemdeki en ölümcül doğumsal anomalilerdir.

DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Gebeliğiniz süresince yeterli beslenmeli,
Özellikle ilk üç ay başta olmak üzere gebeliğiniz boyunca doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamalı,
Enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınmalı,
Risk faktörleriniz varsa ayrıntılı olarak incelenmeli ve
Gebelik takibinizi düzenli bir şekilde yaptırmalısınız.

KİMLERE AYRINTILI GEBELİK KONTROLÜ VE FETAL EKOKARDİYOGRAFİ YAPILMALI?

Ailede doğumsal kalp hastalığı varsa,
Annede diyabet, romatizmal hastalıklar varsa ve
Gebelik esnasında bebekte herhangi bir sitem anomalisi olması durumunda gebelik esnasında çocuk kardiyolojisi uzmanı tarafından ekokardiyografi yapılmalı, gebelik süreci doğuma kadar yakından takip edilerek yönetilmelidir.

KALP HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLAR HANGİ BULGULARI GÖSTERİR?

Doğumsal kalp hastalığı olan yenidoğan bebekler özellikle yenidoğan döneminde morarma veya kalp yetersizliğinin neden olduğu şok tablosuyla hekime başvururken, sonraki dönemde tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma, göğüs ağrısı, efor esnasında bayılma gibi bulgularla doktora başvurmaktadırlar.

DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARININ TEDAVİSİ VAR MI?

Özellikle de erken tanı koyulan doğumsal kalp hastalığı olan bebekler başta olmak üzere tüm doğumsal kalp hastalıkları Türkiye'de gerek anjiyografik olarak gerekse de çocuk kalp cerrahları tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edilebilmektedirler.

(HABER MERKEZİ)