Hentbolcu Merve Akpınar okuluna alınmadı iddiası

Kendisine yapılan cinsiyet ayrımcılığına gösterdiği tepkiyle gündem olan 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar'ın, okuduğu okula idareciler tarafından alınmadığı öne sürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde beden eğitimi öğretmenleri öncülüğünde hentbola başlayan ve geçen günlerde verdiği röportajla Türkiye'nin gündemine oturan 13 yaşındaki Merve Akpınar'ın öğrencisi olduğu Konuklu İmam Hatip Ortaokulu'na alınmadığı öne sürüldü.

Sanliurfa.com'dan Mehmet Yetim'in haberine göre kendileri için bir spor salonu isteyen Akpınar ve yanındaki basın mensupları, okul yönetimi tarafından okula alınmadı. İdare, bu tavra gerekçe olarak Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün talimatını gösterdi. Merve'nin yanındaki gazetecilere okulu tanıtma çabası, idareciler tarafından bu şekilde engellendi.

Haberde, bu tavrın sebebinin Milli Eğitim Bakanlığı ve imam hatiplilerin, Merve Akpınar'ın açıklamalarından rahatsızlık duyması olduğu iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde öğretmeni Bayram Kaplan ile birlikte Hentbol Federasyonu'nun davetlisi olarak Ankara'ya gelen Merve Akpınar, verdiği röportajda ağlayarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bayram hoca beni seçti, çok teşekkür ediyorum. İlk başladığımda 'Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın' diyerek beni dışladılar. Sonra ben de 'Hayır, ben neden oynamayayım?' dedim. O zaman kendime bir söz verdim. 'Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim' diye. Hem kendim çalışacağım, hem kendi mesleğimi yapacağım, hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan hep spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum."

Açıklamaları sonrası kulüpler ve spor camiası, 13 yaşındaki Merve'ye destek vermiş ve cinsiyet ayrımcılığına tepki göstermişti. (HABER MERKEZİ)