Helikopterden atılan köylülerin avukatı: 21 aydır iddianame yok

Van’da bir kişinin ölümüne, bir kişinin de ağır yaralanmasına neden olan helikopterden atılma olayıyla ilgili iddianame 21 aydır hazırlanmadı. Avukat Koçak, konuyla ilgili “Kasıt ve ihmâl var" dedi.

Resim, sanatçı Timur Çelik'e ait.
Google Haberlere Abone ol

Salih Sertkal

VAN - Van'ın Gürpınar ve Çatak ilçeleri arasında bulunan kırsal alanda kolluk kuvvetleri tarafından 11 Eylül 2020 tarihinde başlatılan askeri operasyon sonrası Servet Turgut ve Osman Şiban, gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldı. Servet Turgut, 22 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybederken, ağır yaralı olan Osman Şiban da uzun süre tedavi gördü.

Konuyla ilgili soruşturma başlatılmasına karşın aradan geçen 21 ayda henüz bir iddianame hazırlanmadı. Avukat Hamit Koçak, aylar boyunca bir iddianame hazırlanmamış olmasında artık bir kasıt aradıklarını söyledi.

‘SAVCILIK BİLİNÇLİ YAPIYOR’

Aylar geçmesine rağmen hâlâ bir iddianame hazırlanmamasına tepki gösteren avukat Koçak, bunun ciddi bir ihmal olduğunu belirtti. Soruşturmayı yürüten savcılığın dosyaya koyduğu kısıtlılık kararının davam ettiğine de dikkat çeken Koçak, kararın kaldırılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptıklarını, ret kararının ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını anlattı.

Hamit Koçak

 

Koçak, olayın gerçekleştiği dönemde soruşturmayı başlatan savcılık ile görüştüklerini belirterek “Savcılık bize soruşturmayı bir an önce bitireceğini söylese de sonrasında dosyayı kulak ardı etti. Dosyada bulunan müdafi avukatlar olarak soruşturmayı yürüten ilgili savcılıkla iddianamenin bir an önce hazırlanması için sürekli görüştük. Savcılık da bize her defasında soruşturmadaki ilgili hususların henüz tamamlanmadığı şeklinde beyanlarda bulundu” dedi. Koçak’a göre, savcılığın bu tavrı, bilinçli…

‘DOSYADA ADALETİN SAĞLANACAĞINA İNANMIYORUZ’

Yargı mercilerinin bu tavrını “ihmalkâr” olarak nitelendiren Koçak, soruşturma dosyası üzerinden 21 ay geçmesine rağmen bir iddianamenin hazırlanmayışının bunun somut göstergesi olduğunu ifade etti. Toplumsal infial yaratan bu ve benzeri olaylarda, yargı mercilerinin her şeye rağmen kolluk kuvvetlerine korumacı yaklaştığını vurguladı. Yargı mercilerinin dosyaya yaklaşımının güven vermediğini belirten Koçak, dosyada adaletin sağlanacağına inanmadıklarını söyledi. İstenildiği takdirde, dosyadaki tüm hususların bir an önce elde edilerek soruşturma sürecinin kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Koçak, ilgili yargı mercilerinin bunu yapmaktan imtina ettiklerini aktardı.

Dosyada hâlâ kısıtlılık kararı olduğunu da belirten Koçak, bu nedenle dosyaya eklenen ve çıkarılan evrakları göremediklerini, savcılığın bu hukuki olmayan duruma da bir son vermesini beklediklerini ifade etti.