'Hedefsiz öğrenci' tanımıyla LGS'ye katılımı düşürme talimatı

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı'nın, müdürlere "Hedefsiz öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin” mesajı verdiği belirtildi. CHP'li Kaya: Böyle bir ayrıma ne hakkınız ne haddiniz var.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün’ün "hedefi olmayan öğrenci" tanımı yaparak, bu öğrencilerin Liseye Giriş Sınavı’na (LGS) katılmaması için müdürlere mesaj gönderdiği öne sürüldü.

Aygün'e tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, çocukların başarılı- başarısız diye ayrıştırıldıklarını ve eğitim haklarının elinden alındığını söyledi. Böyle bir uygulamanın suç sayıldığına dikkat çeken Kaya, “Hiç kimse çocuklarımızı değersizleştiremez! 'Hedefi olmayan- hedefi olan', 'başarılı-başarısız', 'nitelikli-niteliksiz' kategorilerine koyarak geleceklerini karartamaz. Böyle bir ayrım yapmaya ne hakkınız, ne de haddiniz var” dedi.

'ÇOCUKLARIN EĞİTİM DIŞINA İTİLMESİNE İZİN Mİ VERECEKSİNİZ?'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenerek, “çocukların kategorize edilerek eğitim sisteminin dışına itilmesine sessiz mi kalacaksınız?” diye soran Kaya şöyle konuştu:

“Hedefi olmayanlar yöneticiler, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapmaya devam mı edecek? Çocuklarımızı “hedefi olmayanlar” diyerek açık liselere yönlendirmek, istemedikleri halde imam hatip liselerine, meslek liselerine mecbur bırakmak isteyenlerle mücadelemiz devam edecek. CHP olarak olayın takipçisi olacağız, çocuklarımızın mağdur edilmesine asla izin vermeyeceğiz.”

'HEDEFSİZ ÖĞRENCİLERİN SINAVA KATILIMI İLE ORTALAMIZ DÜŞECEK'

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün’ün gönderdiği iddia edilen mesaj şu şekilde:

“Kıymetli ortaokul müdürlerimiz biliyorsunuz ki önümüzdeki hafta sonunda LGS sınavı var. Daha önce de paylaştığımız gibi bu sınavda herhangi bir hedefi olmayan ya da ders durumu istenmeyen durumda olan öğrencilerimizin velileri ile istişare edilerek sınava katılmamaları yönünde yönlendirme çalışmalarımızı ivedilikle takip edelim, çünkü sene boyu verilen emekler hedefsiz öğrencilerimizin sınava katılımı ile ortalamalarınız oldukça aşağılara düşmektedir. Bundan dolayı 8. sınıf öğrenci sayımız ve bu konu ile ilgili görüş yapılan öğrenci veli görüşmelerinin her okul müdürümüz tarafından hassasiyet ile üzerinde durulması ve bir liste halinde tarafımıza bildirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim.” (DUVAR)

Etiketler lgs hamza aygün LGS