HDP’nin Semra Güzel açıklamasına polis engeli

Polis, dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra tutuklanan HDP'li Semra Güzel'e destek için Ankara’da yapılmak istenen açıklamayı engelledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - HDP Ankara İl Örgütü, Mart ayında dokunulmazlığı kaldırılan ve geçen hafta tutuklanan Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'e destek vermek için Sakarya Caddesi’nde açıklama yapmak istedi.

Açıklama öncesinde polis il binasının kapısını kapattı. Gazeteciler ve açıklamaya katılmak isteyenlerin HDP Ankara İl binasına girişi engellendi. 

 Kızılay’da da birçok noktayı kapatan polis Sakarya Caddesi’ne girişlere izin vermedi. Avukatlarla polis arasında yaşanan diyaloğun ardından açıklama için bir araya gelenler HDP Ankara İl binasına gitti.

İl binasında yapılan açıklamada, “Sakarya’ya bir çağrı yapmıştık. Ankara Emniyeti’nin zulmüyle karşı karşıya kaldık” denildi.

Semra Güzel’in Kürt ve kadın kimliğinin hedef alındığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: 

PROPAGANDA MALZAMASİ YAPILDI: Dokunulmazlığı kaldırılan Diyarbakır Milletvekilimiz Semra Güzel'in gözaltına alınması gayri meşrudur. Milletvekillimizin gayri ahlaki bir şekilde gözaltına alınmasını, bu operasyonun iktidar tarafından düzeysiz ve çirkin bir dil ile propaganda malzemesi yapılması iktidarın acziyetinin göstergesidir.

EDİRNE’DE DEĞİL İSTANBUL’DA GÖZALTINA ALINDI: Öncelikle milletvekilimiz Semra Güzel yaşanan çatışmalardan dolayı yakınlarını ve sevdiğini kaybetmiş, sorunun mağduru olmuş ve seçilmiş bir siyasetçidir. İlk günden beri gayri ahlaki her türlü söylem ve yöntemle milletvekilimizin Kürt ve Kadın kimliği hedef alınmıştır. Partimizi kriminalize etmeye çalışan, yarattığı mağduriyetlerin kurbanlarını sorumlu gibi gösteren bu anlayış tarihin çöp sepetine gitmeye mahkûmdur. Milletvekilimizin dokunulmazlığının kaldırılması sürecinde kamuoyunu yanıltmaya yönelik iktidar temsilcilerinin dolaşıma soktuğu yalanlar gözaltından sonra da devam etmektedir. Milletvekilimiz, iddia edildiği gibi Edirne'de değil İstanbul'da gözaltına alınmıştır. Peruk taktığına, kendisini kamufle etmeye çalıştığına ilişkin haberler gerçek dışıdır. 

Polisin Sakarya Caddesi'ne çıkmasını engellediği HDP'liler, açıklamalarını Ankara il binasında yaptı. 

KADINLARI DEĞİL KATİLLERİ TUTUKLAYIN: Türkiye'yi adeta suç cennetine dönüştüren, uyuşturucu baronlarıyla, mafya babalarıyla, çetelerle, yolsuzluk yapanlarla, kadın katilleriyle, taciz ve tecavüzcülerle boy boy fotoğrafları çıkan, her pozu adli vaka albümünde yer alan Suçişleri Bakanı'nın, parlamentonun bir üyesine yönelik yapılan bu hukuksuz operasyonu büyük bir başarı olarak göstermesi zavallılıktır. Her türlü yolsuzluğa, hırsızlığa bulaşmış kişiler bu ülkede elini kolunu sallayarak suç işlemeye devam ederken Semra vekilimizi hedef gösteren Suç İşleri Bakanını uyarıyoruz: Kadınları değil, kadın katillerini tutuklayın! Sosyal medya paylaşımları ile toplumda milliyetçiliği, ırkçılığı, cinsiyetçiliği, kadın düşmanlığını körüklemekle işlediğiniz suçların üzerini örtemeyeceksiniz.

PEKER’İN İFŞALARI KARŞISINDA NEREDESİNİZ?: Bir milletvekilinin gözaltına alınmasını büyük bir başarı olarak sunanlar, bunun için harekete geçen güvenlik birimleri, yargı mercileri, geçmiş dönemde iktidar ortağı olan suç örgütü lideri Sedat Peker'in kanıtlı, belgeli, suç ifşaatları karşısında neredesiniz? Yarattıkları çürüme Saray'dan başlayarak en alt birimlere kadar sirayet etmektedir. Devlet kurumlarını arpalığa dönüştüren, kendi milletvekillerini rüşvete, yolsuzluğa aracı kılanlar, danışmanları, yandaş gazetecileri, emniyet mensuplarını bu rüşvet ve yolsuzluk çarkının birer dişlisi haline getirenler halkoyuyla seçilmiş milletvekillerimize dil uzatamaz. Soylu'nun milletvekilimize karşı kullandığı düzeysiz, ilkel ve kaba dil kendi ahlaki seviyesinin göstergesidir.

DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ: Eğer bir kaçış hikâyesi yazılacaksa, halk adına siyaset yapanların, bedel ödeyenlerin değil bu halkın ve toplumun her türlü değerini çarçur eden, zimmetine geçirenler, adeta birer suç örgütüne dönüşen iktidar ve yandaşlarının kaçış hikayeleri yazılacak çok yakında. Çürümüş düzene yönelik yükselen toplumsal tepkileri manipüle edip Kürt siyasetçileri pusu hukukuyla hedefe koyan iktidar ve medyasından, hukuk önünde hesap soracağımız günler yakındır. Baskılarınız karşısında diz çökmeyeceğiz.