HDP'li Sait Dede: Piknik alanındaki gençlere ateş açıldı

Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Sait Dede, Derecik'te bir gencin dün öğle saatlerinde piknik alanında askerler tarafından açılan ateş nedeniyle yaralandığını söyledi. Valilik ise yaptığı açıklamada olayı yalanladı.

Google Haberlere Abone ol

HAKKARİ - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Derecik ilçesinde piknik alanında gençlere askerler tarafından açılan ateş sonucu bir kişinin başından yaralandığını belirtti. 

Dede paylaşımında, "Derecik ilçemizde bir yurttaşımız askerler tarafından piknik yapılan alanda silahla vurularak yaralandı. Derecik ilçesinde yurttaşlarımıza sistematik olarak uygulanan bu vahşeti kınıyor, yetkililerden derhal bir açıklama bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Hakkari Valiliği ise konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Valilik yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi: "30 Aralık 2020 tarihinde sınır hattında askeri yasak bölge içinde gerçekleşmiş olup, bölgenin piknik alanı olmadığı açıktır. Zaman ve mekân açısından, Hakkâri HDP Milletvekilinin “Piknik iddiası” doğru değildir. 30 Aralık 2020 günü saat 13.00 sıralarında Derecik İlçesi Samanlı Bölgesinde, sınırı korumakla görevli 1216 Rakımlı Tepe Üs Bölgesi ile sınır hattı arasında kalan Askeri Yasak Bölge içerinde 6 şüpheli şahıs görülmüştür. Görevli personel tarafından; sınıra ve Üs Bölgesine yakınlığı nedeni ile olası fotoğraf çekme veya kaçakçılık gibi sınır güvenliğini tehdit eden olayların engellenmesi maksadıyla şahısların bölgeden uzaklaşmaları yönünde ikazda bulunulmuş, şahısların mukavemet etmesi neticesinde yaşanan arbede esnasında havaya ikaz ateşi açılmıştır.

Olayın ardından hafif yaralandığı görülen Reşit EKİNCİ (26) tedavisi için sağlık kuruluşlarına sevk edilmiş, yapılan muayenesinde; yara bölgesinde şişlik, cilt altında (3) mm’lik çok sayıda lezyonun dikkat çektiği ve küçük metalik yabancı cisimlerin lehine değerlendirmelerin yapıldığı ifade edilmiştir.
Şahıs ayakta tedavisi yapılmasına müteakip taburcu edilmiş, olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.

Olay 30 Aralık 2020 tarihinde sınır hattında Askeri Yasak Bölge içinde gerçekleşmiş olup, bölgenin piknik alanı olmadığı açıktır. Zaman ve mekân açısından, Hakkâri HDP Milletvekilinin “Piknik iddiası” doğru olmayıp, olay yukarıda açıklandığı şekildedir." (DUVAR)